Konyanın Köyleri - Ereğli Gaybi Köyü

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konyanın Köyleri - Ereğli Gaybi Köyü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Konyanın Köyleri - Ereğli Gaybi Köyü

  Reklam  Konyanın Köyleri - Ereğli Gaybi Köyü

  Forum Alev
  Gaybi Köyü - Ereğli
  Konyanın Köyleri - Ereğliye Bağlı Köyler - Gaybi Köyü Hakkında
  Gaybi Köyü Konya ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür
  İlçe: EREĞLİ

  İl: KONYA

  Köy Muhtarı:Adnan DUMLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0332-7290150
  Cep Telefonu:0536 621 38 67
  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  525
  1997
  0

  İle Uzaklığı:161 km

  İlçeye Uzaklığı:11 km

  Rakım:1320 m

  posta kodu: 42310

  Muhtar Adnan DUMLU nun Gaybi Köyü hakkında Söledikleri:
  Muhtarlık, Muhtariyet, Gaybi Köyü Muhtarlığı

  Günlük yaşamımızda, hele de köylerde dillerden eksik olmayan bir kelime, muhtar. Köy veya mahallelerde halkın seçtiği ve yasalara uygun olarak köyün idari sorumlusudur. Muhtarlık, muhtarın görev yaptığı yer, makamıdır. Muhtariyet ise, özerklik anlamına gelip bir bakıma köyler de sanki özerk bir bölge konumu arzeder. Muhtar, adaylardan en çok oy alan kişi köylü tarafından direk seçilir. Azalar her ne kadar her muhtar adayı listesi yapsa da en çok oy alan dört kişi aza olarak seçilir, yedek azalar da tesbit edilir. Muhtar, vekil olarak azalardan birini tayin edebilir, veya birinci aza muhtar vekilidir.

  Köy mutarlarının sorumluluk alanı oldukça geniştir.Sadece köyün içinden değil köy sınırlarını da gözetmek zorundadır. İşi hem kolay olabilir, hem de zor. Kendi köyümüzü düşündüğümde muhtarın yanısıra gözümün önüne bütün akrabalar geliyor. Muhtar olarak herkesle iyi ilişkiler kurmak zorunda, iyi geçinmek zorunda, kısacası idarecilik vasfının olması gerekir.

  Diğer tarafta muhtarlık seçimleri nedeniyle bölünmüş köylerin idaresi pek de kolay olmasa gerek. Bir tarafta tarafgirlik, diğer tarafta husumeti olan köylüler. Her iki durumda da idareciliğin sıkıntıları olabilir.

  Eskiden çobanların korkulu rüyası muhtarlarla köy bekçileriydi. Çocukken benim de korktuğum olmuştur. Yüzün üzerinde koyunumuz vardı, yaşlı olan koyunlar, besiler, davara gitmezdi ve onları gütmek bana düşerdi, çoğunluk hem yaymak, hem de sulamak üzere Sıtma’ya götürürdüm, orada köyümüzden gelen başka arkadaşlarla buluşurduk, çok da sevinirdik ama bazan Durlaz’ın bekçisi gelirdi, koyunlarımızı götürecek diye korkardık. Bekçi götürdü mü köy muhtarlığı ceza keserdi, ayrıca taa köyden geri getirmek de vardı.

  Zaman zaman Dedeköyün bekçisi veya bizim köyün bekçisi hududu geçen sürüden koyun alır ve köye getirirdi, muhtarlık ceza keserdi. Aynı köy içerisinde koyunları kaçıran, hele de kaçan koyunlar ekini basarsa onun cezası daha bir ayrı kesilir, zarar ne kadarsa o oranda ceza kesilir. Muhtar deyip geçmeyin, yetkileri az değildir, nihayetinde köy ondan sorulur.

  Aklımın erdiğinden itibaren yaşadığım, köyde en etkin olarak bildiğim Muhtar rahmetli Ahmet Kara, (Kara Halil’in oğlu) idi. Dehşetli muhtarlık yaptı, tarafsız olarak çalıştı, oğlum, kızım, amca, dayı diyerek iltimas geçmedi. İyi bilmemin nedeni, babam birinci azasıydı, çok iyi anlaştıklarını biliyorum, her ikisi de gerek köyde, gerekse civarlarında sayılan sevilen insanlardı. Hiç unutamadığım bir anım; Şükrü Emmimler köyde ikamet ettiği yıllardı, kapı komşusuyduk. Bir gece babam kahveden eve gelirken emmimlerin evinden oldukça duyulur şekilde sesler geliyor, babam da bunu duyuyor. O aralık Şükrü Emmimler başka bir yelerde olmalı ki evde tombala aynayabilsinler.

  O yıllarda köyde kumar oynanınırdı, büyüklere kimse birşey diyemezdi ama gençlerin alışması işten bile değildi. Bu nedenle muhtarlık bu konularda oldukça hassastı, hele de Ahmet Emmim.

  Sesleri duyan babam kapıyı dışarıdan bir şekilde iple bağlar ki kaçmasınlar, gerçi içerdekilerin dünyadan haberleri yok, tombalanın tadını çıkarmaya çalışıyorlar. Tombala oynayanlar başta muhtarın oğlu Mustafa (rahmetli oldu), Hasan Emmi (Bıyık Hasan), İbrahim Dumlu, (emmioğlu veya gara memedin oğlu), ev sahibi Mehmet daha diğerleri, hepsinin adı hatırımda kalmamış.

  Muhtar heyeti komple olmak üzere hatırı sayılan birkaç büyükle beraber emmimlerin kapısına geldiler, ben de damdan bakıyorum. Kapıyı açtırmak için heyet epey bir dil döktü, nihayet kapıyı açtılar ama deyneklerle tombalacılara giriştiler ki o sesleri, gürültü ve patırtıyı duymak gerek. Kaçan kaçana, vuran vurana, rahmetli İbrahim Emmim bağırarak, küfürler savurarak yakaya doğru tutturdu, hala yakadan küfürler savuruyordu.

  Bilmiyorum ama bugün itibarı ile böyle birşey mümkün değildir.
  Ahmet Emmimden sonra sırasını tam bilemiyorum ama muhtarlık yapanlar, Mehmet Emin Efe, Ali Rıza Biçer, Cafer Özavcı, Ali Kara, Bilal Mucuk ve şimdi Adnan Dumlu’dur. Daha önceki yıllarda Ese Doğançay, İbrahim Ege ( lakabı ile Cücü İbrahim, kurtuluş savaşı gazilerinden) muhtarlık yapmışlardır.
  Köyümüze hizmeti geçen ve hayatta olmayan bütün muhtarlarımızı rahmetle anıyorum buradan.


  Mustafa Dumlu
  Gaybi Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Konyanın Köyleri - Ereğli Gaybi Köyü

  Reklam  Gaybi Köyü konya iline 10 km uzaklıkta bulunan ereğli ilçesine bağlı bir köydür toplam nufus 750 kişi civarı olan köyde 1300 rakım bulunmakta ve tarımla geçim sağlanmaktadır+ Yorum Gönder
konya ereğli durlaz köyü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi