Ankara'nın ELMADAĞ İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Ankara'nın ELMADAĞ İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mervedr
  Yeni Üye
  Reklam

  Ankara'nın ELMADAĞ İlçesi

  Reklam  Ankara'nın ELMADAĞ İlçesi

  Forum Alev
  Elmadağ İlçesi, İç Anadolu Bölgesi'nin Sakarya bölümünde yer alır. Başkent Ankara'nın 41 km. Kuzeydoğusunda adını aldığı Elmadağ'ın Kuzeydoğu eteklerine kurulmuştur. (39 derece 54 dakika Kuzey enlemleri ve 33 derece 13 dakika Doğu boylamları arasında yer alır.) Elmadağ İlçesi'nin denizden yüksekliği 1135 metre, rakımı ise 1100 metredir  İLÇEMİZİN SINIRLARI

  Yapılan araştırmalarda eski adı Küçük Yozgat olan ilçemizin sınırlarının Ankara Vilayeti Çankaya Kaymakamlığı Yazı işleri müdürlüğünün 15,05,1941 tarih ve 254 nolu kararında (10,10,1952 tarihinde Aslının Aynıdır şeklinde tastiklenmiş) zamanın Belediye Başkanı Hüseyin ÖZCAN tarafından onaylanan kararda KÜÇÜK YOZGAT köyünün sınırları belirtilmekte idi.Şimdiki idari sınır olarak ilçemiz doğusunda Kırıkkale ili,Batısında Çankaya ,Mamak,Altındağ,Kuzeyinde Akyurt, Çubuk, Kalecik, Güneyinde Bala İlçelerine komşudur. İlçemizin toplam yüzölçümü 573 km2.dir.

  İlçemizde haritası yapılmış alan 3840 hektar olup bu alanın 480 hektarlık kısmı mevzii imar planlı olup bu alanların büyük bir çoğunluğunu fabrika sahaları oluşturmaktadır. Ayrıca akaryakıt istasyonları da bu mevzii imar planlı alanlar içerisinde kalmaktadır. 2208 Hektarlık kısmı imar planı içerisindedir. İmar planı içerisinde bulunan alanların % 90'a yakın bir kısmının imar uygulaması yapılmış durumdadır.1152 Hektarlık alan hala hali hazır harita durumundadır.

  AKARSULAR

  Elmadağ sınırları içerisinde kalan en büyük akarsu Kargalı Deresi'dir. İlçeyi boydan boya geçerek akan Kargalı Deresi kar ve yağmur suları ile beslenen düzensiz bir rejime sahip bir akarsudur. Ayrıca bölgenin güneyinden Balaban Çayı geçmekte, her iki akarsu İlçenin kuzeyinde Kızılırmak Nehrine ulaşmaktadır.

  DAĞLAR

  İlçemiz oldukça arızalı bir toprak yapısına sahiptir. Denizden yüksekliği 1135 metre olan İlçenin batısı kısmen düzlüktür. Her tarafından derin vadilerle yarılmış yaylalar, üzerinde aşılmış tepeler ve sırtlar yer alır. İlçenin Güneybatısında 1855 metre yüksekliğe sahip Elmadağ, Kuzeyinde ise 1985 metre yüksekliğinde İdris Dağı bulunur.

  Elmadağ İlçesi, Permo-Trias yaşlı kraterlerle Pliosen formasyonları üzerinde yer alır. Bu alanın büyük bir kısmı mermerleşmiş beyaz kalkerle kaplıdır. Bazı kısımlarında ince kil ara tabakaları bulunur. Kalker tabakaları Doğuda ve Güneyde yüzeyde görülürken, Batıya gidildikçe üzeri örtü tabakaları ile kaplıdır.

  Kargalı Deresi çevresinde dar bir şerit halinde kalınlığı fazla olmayan Alivyal toprakları yer alır. Kuzeybatıda Pliosen'e ait kırmızımsı, esmer renkli killi serler bulunur. İlçemiz 2. derecede tehlikeli deprem bölgesi kapsamındadır.

  İKLİMİ

  Yöre kışları soğuk ve sert geçen karasal iklimin altındadır. Yüksek ve denizden uzak dağlarla çevrili olması nedeni ile gece-gündüz, yaz ve kış sıcaklıkları arasında büyük farklılıklar görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 11.8 santigrad derecedir. En soğuk ay (Ocak) ortalaması -1 derecede, en sıcak ay (Ağustos) ortalaması 23.3 derecedir. En düşük ve en yüksek sıcaklıklar da yine aynı aylarda görülür. Ocak ortalaması -3.5 derece, Ağustos ise 30 derecelik ortalama değere sahiptir.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  İlçemizde bitki örtüsü fazla değildir. Doğal bitki örtüsü uzun yıllardır süren insan tahribi sonunda step karakterini kazanmış, ancak insanların ulaşamadığı dağ eteklerinde ardıç ve meşe ağaçları çok az da olsa görülür. Barutsan Fabrika sahası ile Tatlıca Mahallesi arasında kalan ve Belediyemiz öncülüğü ile dikimi yapılan çamlık arazi İlçemizin en büyük yeşil alanını oluşturmaktadır. Bu yeşil alanlar Roketsan tarafından yapılan fidan dikimleri ile desteklenmektedir. Yenimahalle Koru mevkiinde doğal ardıç ve meşe ağacı toplulukları bulunmaktadır. bitki örtüsü genellikle dere kenarlarında yoğunlaşmıştır. Bunlar daha çok söğüt, kavak ve kısmen meyve ağaçlarıdır. Ayrıca dağlarda kendiliğinden yetişen dedemsakalı, madımak, kalkan, sütleğen, yemlik, hardal, cımak gibi birçok şifalı otlar yanında üvez, alıç, ahlat, böğürtlen, kuşburnu, yabani elma, erik, badem ağaçları da bulunmaktadır.

  TARIM

  İlçemiz genellikle arazi yapısı arızalı bir yapıya sahiptir. Coğrafi, morfolojik ve jeolojik tekdüzelik göstermeyen bir özelliği vardır. İklim ve toprak faktörleri bakımından iki yıl değişmeli sistemle, bir ekim bir yıl nadas şeklinde yapılır. Bu ekim sistemine topraktan çok su azlığı sebep olmaktadır. Bundan dolayı İlçemiz bölgesinin uğraşı alanı da tarla ziraatı şeklindedir. Bu yöntem toplam maliyetin 3/4'ünü oluşturmaktadır. İlçemiz bölgesinde tarımsal faaliyetlerin yaklaşık olarak % 75'ine hububat ziraatı hakimdir. İşlenen toplam arazi miktarı 32.000 hektardır. Bu miktarın 28.252 hektarı tarla arazisi olarak değerlendirilmektedir. Bölgede iki sistem uygulandığından her yıl 14.870 hektar arazi nadasa bırakılırken 13.382 hektarlık arazide tarla bitkileri ziraatı yapılmaktadır.


  Hububat tarımı içerisinde buğday başta olmak üzere arpa, yulaf, burçak, fig, kimyon, mısır, fasulye, nohut, mercimek, şekerpancarı, ayçiçeği, kavun ve karpuz üretimi başta gelmektedir
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ankara'nın ELMADAĞ İlçesi

  Reklam  ankaranın ilçesidir elmadağ tarihi milattan önceye friglere ve lidyalılara kadar dayanıyor İç Anadolu Bölgesinin yukarı Sakarya bölümünde yer alan Elmadağ Ankara’nın 41 km doğusunda adını aldığı Elmadağ’ın Kuzeydoğu eteklerinde kurulmuş; çok eski bir yerleşim alanıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi