İslamda kız erkek Arkadaşlık ölçüsü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden İslamda kız erkek Arkadaşlık ölçüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_45
  Üye
  Reklam

  İslamda kız erkek Arkadaşlık ölçüsü

  Reklam  İslamda kız erkek Arkadaşlık ölçüsü

  Forum Alev
  İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.

  İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta: "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur." (İsrâ sûresi: Ayet 32 )

  buyurulmaktadır.

  Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.

  Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.

  Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, el ele tutuşmaları gibi İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir.

  Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur.


  Nefsinize uygun fetvalar aramak yerine evlenmeye karar vermişseniz evlenmenizi, aksi takdirde bu tür ilişkilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.


  Muhammed Seyyid KAR 2. 2
  yavuz2323
  Yeni Üye

  --->: İslamda kız erkek Arkadaşlık ölçüsü

  Reklam  ALLAH(c.c)razı olsun eline sağlık kardeşim 3. 3
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  Sağol yukarda yeni bir bilgi daha öğrendim. Herkez okumalı bunu 4. 4
  yıldızçiçeği
  Usta Üye
  paylaşım için sağol bu konuda bilmediğim bi çok şeyi öğrendim teşekkürler..

 5. 5
  Börtecine
  Emekli
  Allah razı olsun bugünde yeni şeyler öğrendik....

 6. 6
  balpetek21
  Yeni Üye
  kardeş çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi