Cennet Köskleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Cennet Köskleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Cennet Köskleri

  Reklam  Cennet Köskleri

  Forum Alev  Cennet Köskleri

  Dünyadaki güzellikler dünya sartlarinda ne kadar mükemmel olurlarsa olsunlar, yine de kaçinilmaz olarak pek çok kusurlari bulunur. Dolayisiyla dünyadaki en güzel kösk bile cennet kösklerinin yaninda son derece gösterissiz kalir. Herseyden evvel zamanin, dünyada sahip olunan pek çok güzellik üzerinde bozucu ve yipratici etkisi vardir. Örnegin herhangi bir kösk hiç kullanilmasa bile, kendi haline birakildiginda zaman içinde yipranir. Içindeki esyalar eskir, nem ve rutubetin etkisiyle küflenir, çürümeye yüz tutar. Dösemelerdeki dayaniklilik zamanla azalmaya, kumaslarin renkleri solmaya baslar. Ayrica esyalarin üzerlerini yogun bir toz tabakasi kaplar ve etrafi örümcek aglari sarar. Böylece bu gösterisli mekan zaman içinde yasanamayacak hale gelir. Cennet mekanlari ise tüm bu eksikliklerden, zamanin yipratici etkilerinden uzaktirlar. Kuran'da cennet kösklerinden bahsedilirken bu kösklerin altlarindan irmaklar aktigi, yüksek ve güvenli yerler olduklari bildirilir:  Iman edip salih amellerde bulunanlar; onlari, içinde ebedi kalicilar olarak, altindan irmaklar akan cennetin yüksek kösklerine muhakkak yerlestirecegiz. (Salih) Amellerde bulunanlarin ecri ne güzeldir.
  (Ankebut Suresi, 58)

  Bizim Katimiz'da sizi (Bize) yaklastiracak olan ne mallariniz, ne de evlatlarinizdir; ancak iman edip salih amellerde bulunanlar baska. Iste onlar; onlar için yaptiklarina karsilik olmak üzere kat kat mükafaat vardir ve onlar yüksek kösklerinde güven içindedirler.
  (Sebe Suresi, 37)


  Peygamberimiz (sav)'in bir hadisinde ise cennet köskleri söyle tarif edilir:

  Gurfeler (cennet köskleri) kirmizi yakut, yesil zebercet (zümrüt) ve beyaz incidendir. Onlarda hiçbir kusur ve ayip yoktur. Cennet ehli bunlara, sizin gökte, dogu ve batidaki parlak yildizlara baktiginiz gibi bakarlar...
  [Ramuz el-Ehadis-1, s. 225/6]

  Hiç süphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanlari altindan irmaklar akan cennetlere sokar, orada altindan bileziklerle ve incilerle süslenirler; ordaki elbiseleri ipek(ten)tir.
  (Hac Suresi, 23)

  Incil'de de Allah'in ahiret yurdunda hazirladigi mekanlardan söyle söz edilir:

  Biliyoruz ki, içinde yasadigimiz bu dünyasal çadir yikilirsa, göklerde Allah'in bize sagladigi bir konut, elle yapilmamis ve sonsuza dek kalacak evimiz vardir.
  (Korintlilere Ikinci Mektubu, 5. bölüm, 1)

  Cennet tasvirlerindeki zenginlige dair tüm detaylar, her döneme hitap eden, herkesin ittifakla begenecegi güzelliklerdir. Zenginlik ve ihtisamin simgesi sayilan yakut, zümrüt, inci gibi mücevherler herkesin sahip olmak isteyecegi çok degerli ve nadide taslardir. Bu yüzden cennet kösklerinin bu taslardan yapilmis olmasi, onlarin paha biçilmez degerlerini vurgulamak açisindan son derece önemlidir.

  Bunlardan kirmizi tonlarinda saydam bir tas olan yakut, yeryüzündeki dört degerli tastan en nadir rastlananidir. Inci ise parlak, sedefli rengi, pürüzsüzlügü ve yuvarlak sekli ile fevkalade bir estetige sahiptir. Büyük zahmetler sonucunda elde edilen bu küçük parçanin olusumu da son derece özeldir. Istiridye içindeki küçük bir kum tanesinin etrafinin zaman içinde kalsiyum karbonatla kaplanmasi sonucunda böylesine göz alici bir güzellik ortaya çikmaktadir. Kuskusuz cennetle ilgili yapilan bu gibi benzetmeler, tarifler yine dünya kosullarina göre verilen örneklerdir. Bu, insanlarin ufkunun genislemesine, cenneti düsünmelerine vesile olmasi açisindan gereklidir. Ancak cennette bu güzellikler çok daha mükemmel olacaktir.

  Cennetteki her detay en hosa gidecek güzelliklerle yaratilmistir. Cennet köskleri ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz (sav) bir baska hadisinde söyle buyurmaktadir:

  Cennette bir kösk vardir. Etrafi burçlar (hisar, kule), otluk, sulak yerlerle çevrilidir. Bes bin de kapisi vardir...
  [Ramuz el-Ehadis-1, s. 125/5]

  Söz konusu kösklerin güzelligine güzellik katan bir diger özellik ise bu kösklerin son derece görkemli mekanlar içinde olmalaridir. Örnegin yukaridaki hadiste de tarif edildigi gibi bazi kösklerin yesilliklerle çevrili olmasi ve su kenarinda yer almalari ayri bir güzelliktir. Bu köskler deniz sahillerinde, okyanus kumsallarinda, göl kiyilarinda, nehir yanlarinda, çaglayan bir selaleye karsi ve bunlar gibi hayranlik uyandiran yerlerde kurulmus olabilirler.

  Ayrica hadislerde cennet köskleri ile ilgili söyle bir özellige daha dikkat çekilmektedir:

  Cennette öyle köskler vardir ki, içindeki disindakini, disindaki içindekini görür...
  [Ramuz el-Ehadis-1, s. 125/9]
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Cennet Köskleri

  Reklam  Cennet köşklerinin dış kısmı ile zümrüt yakut gibi değerli ve renkli taşlardan yapılmıştır. Dış görüntüsü ile olduğu gibi iç kısmı da insanların hayal etmeleri mümkün değildir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi