Gayb (gelecek) bilinebilir mi ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Gayb (gelecek) bilinebilir mi ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Gayb (gelecek) bilinebilir mi ?

  Reklam  Gayb (gelecek) bilinebilir mi ?

  Forum Alev
  Gayb Bilinebilir mi?

  Lokman suresinin 34. ayetine göre; kıyametin ne zaman kopacağını, yağmurun ne zaman yağacağını, rahimdeki çocuğun durumunu, insanın geleceğini ve nerede öleceğini Allah'tan başka kimse bilemez. Bu beş gaybten/bilinmeyenden, özellikle kıyametin ne zaman kopacağı, insanlığın en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Öyle ki, Edip Yüksel gibi, Kuran'a dayanarak kıyametin tam tarihini hesaplayanlar da var..

  İslamiyet'te "gayba iman" etmek, temel esaslardan olmasına rağmen, bilinmeyene, duyular ötesi aleme ilgi hep varolmuştur. Öyle ki, Lokman suresinin son ayeti olan 34. ayetinin inişinin nedeni de bu meraka dayanıyor. Kuran yorumcularının naklettiğine göre, Haris b. Ömer adında bir kişi, peygamberimize gelerek, hamile olan karısının doğuracağı çocuğun oğlan mı kız mı olacağını, kurak geçen beldelerine yağmurun ne zaman yağacağını ve ömrünün ne zaman sona ereceğini öğrenmek istediğini söylemiş. İşte bu kişiye cevap olarak Lokman suresinin son ayeti inmiş. Ayet şöyle diyor:
  "Saatin ilmi (kıyametin ne zaman kopacağı) Allah'ın katındadır. Yağmuru o yağdırır, O, rahimlerde olanı da bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilmez ve hiç kimse hangi yerde öleceğini bilmez. Allah her şeyi bilir ve her şeyden haberdardır."
  (Ayet, "saatin ilmi" diye başlamasına rağmen çoğu mealde, "saat" yerine "kıyamet" kelimesi ya da ikisi birlikte kullanılıyor. Gayb kelimesi, Al-i İmran suresi 179.; Yunus suresi 20. ve Cin suresi 26. ayetlerinde "kıyamet günü" anlamında geçiyor.)
  Bu ayette 5 gaybten/bilinmeyenden bahsediliyor:

  1. Kıyametin ne zaman kopacağı,
  2. Yağmurun ne zaman yağacağı,
  3. Rahimdeki çocuğun durumu,
  4. İnsanın gelecekte ne yapacağı,
  5. İnsanın nerede öleceği.

  Ancak bugün bazı yorumculara göre, bu 5 bilinmeyenden 2'si, bazısına göre 3'ü, bilinebilir durumda. Bazısına göre de 5'i de bilinmezliğini hala koruyor
  . Bunların dışında, Celal Yıldırım gibi, "kıyametin kopuş saati dışında diğer gayble ilgili bilgileri Allah dilediği kullarına bildirebilir ki bu istisna teşkil eder" yorumunu yapanlar da var. Kıyametin zamanını yalnız Allah'ın bileceğini ise Peygamberimize hitaben indirilen A'raf suresi 187. ayet bildiriyor:
  "Sana kıyametin ne zaman geleceğini sorarlar. De ki: 'Onun ne zaman geleceğine dair bilgi yalnız Rabbimin nezdindedir. Vaktini Ondan başkası açıklayamaz.

  O kıyamet öyle bir meseledir ki, ne göklerde ve ne de yerde ona tahammül edecek hiç kimse yoktur.' O size ansızın gelecektir. Sen sanki onu biliyormuşsun gibi onu sana soruyorlar.
  De ki: 'Ona dair gerçek bilgi yalnız Allah'ın nezdindedir; ama insanların çoğu bunu bilmezler."
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Gayb (gelecek) bilinebilir mi ?

  Reklam  "Saatin ilmi (kıyametin ne zaman kopacağı) Allah'ın katındadır Yağmuru o yağdırır, O, rahimlerde olanı da bilir Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilmez ve hiç kimse hangi yerde öleceğini bilmez Allah her şeyi bilir ve her şeyden haberdardır"

  Bu ayette 5 bilinmeyen yok. Ayeti dikkatli okuyun. Saat ilmi Allah katındadır. O biliyor. Yağmuru yağdırır. Ama ne zaman yağacağı bilinmez demiyor. Rahimlerde olanı bilir diyor, ama kimse bilemez demiyor. Ne kazanacağınız ve nerede öleceğinizi bilemezsiniz. Ayet bunu söylüyor.+ Yorum Gönder
gelecek bilinebilir mi,  gayb bilinebilir mi,  lokman suresindeki 5bilinmeyen gayb
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi