Kıyamette herkes çıplak mı olacak? Kıyamette herkes çıplak mı olacak?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Kıyamette herkes çıplak mı olacak? Kıyamette herkes çıplak mı olacak? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Kıyamette herkes çıplak mı olacak? Kıyamette herkes çıplak mı olacak?

  Reklam  Kıyamette herkes çıplak mı olacak? Kıyamette herkes çıplak mı olacak?

  Forum Alev
  Kıyamette herkes çıplak mı olacak?

  Sual: Kıyamet ve Ahiret kitabında deniyor ki: Peygamber efendimiz, (Halk kıyamet günü çıplak haşr olunur) buyurunca, Âişe-i Sıddîka validemiz, (O zaman herkes birbirine bakmaz mı?) diye sordu. Peygamber efendimiz, şu mealdeki âyeti okudu: (O gün herkesin kendine göre derdi vardır.) [Abese 37] Yani kıyametin şiddeti ile insanların birbirlerine bakacak halleri kalmaz.
  Yukarıda bildirilen hadis-i şerife göre, evliya ve enbiya da çıplak olarak mı haşr edilecektir?
  CEVAP
  Aynı kitabın daha önceki sayfalarındaki ifadeler ise şöyledir:
  Peygamber efendimiz, (Herkes elbisesiz, hepsi çıplak ve sünnetsiz olarak haşr olunur) buyuruyor. Fakat gurbette elbisesiz olarak vefat etti ise, onlara Cennetten elbise getirilip giydirilir. Şehidler ve sünnet-i seniyyeye, yani dinin emir ve yasaklarına uyup ölenler elbisesiz kalmaz. Çünkü hadis-i şerifte, (Ölülerinizin kefenlerini bol yapın. Çünkü benim ümmetim kefenleriyle haşr olunur. Diğer ümmetler ise çıplaktır) buyuruldu.

  Yukarıdaki ifadelerden, şehidlerin, dinimizin emir ve yasaklarına riayet edenlerin çıplak olmayacakları, elbiseli olacakları anlaşılmaktadır. Dinin emrine uyanlar çıplak olmayacaklarına göre, evliya ve enbiya elbette elbiseli olarak haşr edileceklerdir. Şair diyor ki:
  Mahşerde insanların çoğu çıplak olacak
  Dine uygun yaşayan örtülü olur ancak. 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Kıyamette herkes çıplak mı olacak? Kıyamette herkes çıplak mı olacak?

  Reklam  Paylaşım İçin Teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi