Memlükler Hakkında Geniş Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden Memlükler Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Memlükler Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Memlükler Hakkında Geniş Bilgi

  Forum Alev
  MEMLÜKLER (1250-1517)
  Memlûk kelime manasıyla beyaz köle demektir. Ancak bu söz zamanla bir terimi ifade eder olmuştur. Savaş esiri veya satın alınanların oluşturduğu hükümdarın muhafız birliklerine bu isim verilmiştir. İlk defa Abbasi halifeleri Türk asıllı Memlûkleri kullanmış, zamanla bunlar güçlenerek kendi devletlerini kurmuşlardır. Mısır’da kurulan Tolunoğulları ve Ihşidîler böyle ortaya çıkmışlardır.


  İşte Mısır’ da kurulan Memlûk Devleti’nin kurucusu İzzettin Aybeg de, Memlûk adı verilen askerî komutanlardan biriydi. Eyyûbîlerin son hükümdarı ölünce tahta, karısı Şecerüddür geçmişti. Ancak bu durum hoş karşılanmadığından komutanlardan İzzettin Aybeg ile evlendi. Ordu, İzzettin Aybeg’i sultan ilân etti. Böylece Eyyûbî hanedanına son verilmiş oluyordu (1250).Memlûkler, Haçlıları ve o zamana kadar yenilemeyen Moğolları durdurarak İslâm dünyasının koruyuculuğunu üstlenmişlerdir. Aybeg’den sonra tahta çıkan Kotuz, Moğol-Ermeni ve Haçlı müttefik ordusunu Ayn-Câllûd Savaşı’nda bozguna uğratmıştır(1260).

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Memlükler Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Memlüklüler başta kölelerden ya da zayıf kimselerdi. Zamanla güçlenerek kendi devletlerini kurmuş ve Osmanlı Devletini bile zorlayacak güce erişmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi