İslam Tarihinde Hicretin önemi Nedir

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden İslam Tarihinde Hicretin önemi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  İslam Tarihinde Hicretin önemi Nedir

  Reklam
 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Islam Tarihinde Hicretin önemi Nedir

  Reklam  Kısaca Islam Tarihinde Hicretin Önemi

  Hicret olay ı İslam tarihinin ehemmiyetli dönüm noktasıdır. Daha sonraki nesiller tarafından haklı olarak, İslam takvimine başlangıç tarihi olarak kabul edildi.
  Mekke’de müslümanlar üzerinde baskı artınca Peygamber, müslümanları güvenlik ve rahat yaşam için Medine’ye hicret etmeye davet etti. Kendisi Mekke’den sonuncu olarak ayrıldı. Hiç şüphesiz amac ı kısmen de Medine’ye tek başına ve kanun dışı kalmış bir mazlum gibi değil, belirli bir hukuka malik bir topluluğun reisi sıfatı ile gitmekti. Medineliler Peygamber’i Allah’ın peygamberi olmaktan çok kendilerine hakem olarak hizmet edecek ve aralarındaki iç anlaşmazlıkları halledebilecek fevkalade güce malik bir adam diye davet etmişlerdi.
  Nitekim beklenildiği gibi Peygamber, aralarında savaş hali olan Medine’nin iki büyük kabilesi olan Evs ve Hazrec kabilelerini barıştırdı. Şehirde sükuneti sağladı, toplumsal barış ve kardeşliği inşa etti. Ve o zamana kadar Arap ulusunun görmediği yeni devlet sisteminin temellerini attı. Dini açıdan baktığımızda hicretin müslümanlar üzerinde tesiri oldukça büyüktür. ayrıyetten gerek Kur’an-ı Kerim’de gerek peygamber hadislerinde hicret edenler övülmüş ve onlar sonraki müslümanlar tarafından büyük ihtiram görmüştür. Bu insanlar İslam literatüründe muhacirin adı ile anılmıştı. Hatta bu muhacirlere yardım eden el uzatan Yesribliler de aynı taltif ve ihtirama tabi tutulmuş ve onlara da ensar denilmişti. O devri yaşayan insanlar olay ilerı tarihlendirirken hicretten önce veya hicretten sonra tabirlerini başlangıç noktası olarak kullanmışlardır. İslam hicretten sonra rahat yayılma alanı bulmuştur. Bunun sonucunda güç kazanan bu yeni din, Arap yarımadasının en kuvvetli dini olmuştu. ayrıyetten İslam dininin tebliğ metodu ve muhtevası hicretle birlikt e değişime uğramıştır. Örneğin Kuran’da hicretten önce inen ayetler iman ve inanç üzerine iken hicretten sonra ise akaid ve toplumsal yapı üzerine inmiştir. Kuran’da bir kısım sureler Mekki (Mekke’de inmiş) bir kısım sureler ise Medeni (Medine’de inmiş) olarak ayrılır. Ve bu sureler ise muhteviyat bakımından da farklılık göstermektedir.Sonuç olarak hicret bir değişimin başlangıcı, mübeşşiri ve müjdecisidir. Hicret çöllerde kendi içlerine kapanık parça parça yaşayan ulusun ayağa kalkışı, tek parça olması ve çölleri aşarak dünyayı içine almasının habercisidir. Hicret yeni medeniyetin inşası için uygun mekân aramadır. Her yeni fikir akımının veya dini hareketin temelinde hicretler önemli yer tutar. Çünkü bu göçlerin maksad ı hem daha rahat yaşamak için yer değiştirme hem de kendi tebliği için yeni alanlar açma olarak görebiliriz. Peygamber’in hicreti de bu sebeplerden olmuştur. Hicret, İslam tarihi itibarı ile dinin tekamül safhasının başlangıcıdır.
+ Yorum Gönder
hicretin islam tarihindeki önemi kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi