İnsanın hayatını pozitif veya negatif olaylarla doğrudan etkilediği doğru mu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İnsanın hayatını pozitif veya negatif olaylarla doğrudan etkilediği doğru mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  İnsanın hayatını pozitif veya negatif olaylarla doğrudan etkilediği doğru mu?

  Reklam  İnsanın hayatını pozitif veya negatif olaylarla doğrudan etkilediği doğru mu?

  Forum Alev
  Okuduğum bir kitapta ? İnsanın düşündüğü her olayın bilinçaltında yorumlandığı ve böylelikle pozitif veya negatif düşüncelerinin insanın hayatını pozitif veya negatif olaylarla doğrudan etkilediği yazıyordu, bu olayın her dinden insanda ayni oldugu da ekleniyordu, örnek hasta insana kendisi bilmeden şifa niyetine sadece su verilmesi ve bunu şifa umuduyla içen hastanın içinde oluşan yüksek inanç ile iyileşmesi. Kuran´da bu olgulara dair ayetler var mi? İnancı ile insan güçlüklere karşı koyabilir mi?

  ____________________________

  Allah, Rahman ismiyle dost ve düşmanını ayırt etmeden onlara merhamet eder. Herkesin rızkını vermesi, hayatını kolaylaştırması, çok değişik nimetler ve lezzetler bağışlaması, bu ismin sonsuz rahmetinin bir yansımasıdır. Bütün insanların feryatlarını dinlemesi, dualarını işitip -hikmeti doğrultusunda- icabet etmesi, kendisine sığınanları koruması, şifa isteyenlere şifa vermesi, bu sonsuz rahmetin bir göstergesidir.

  Bu sebeple dindarı, dinsizi fark etmeden imdatlarına koşmak gibi hususlar, Rahman ve Rahim olan Allah’ın her an yaptığı işlerdir. Özellikle –İslam’ın dışındaki- semavî dinlerin mensupları tarafından okunan dualar -kuvvetli bir ihtimalle- doğrudan vahyin ayetleri veya peygamberlerin uygulama ve tavsiyeleri arasında yer alan hususlardır. Bunların şifalara vesile olması daha da normaldir. İslam’daki duaların tesirini anlatmaya herhalde gerek yoktur.

  Bir diğer husus da, duanın şekli ne olursa olsun, hastalar üzerinde yaptığı tesirdir. Bunu şu hadisle de açıklayabiliriz: “Ben Kulumun bana olan zannı yanındayım” O beni nasıl düşünüyorsa, benden neler ümit ediyorsa, bana nasıl bir ümit bağlamışsa, onunla öyle muamele görürüm. Demek ki, büyük bir ümitle yüceler yücesi Yaratıcının rahmet kapısına gelenler -genellikle- boş elle dönmezler. Yeter ki acele etmesinler. Ve yeter ki, istenen şeyler O’nun hikmetiyle çelişmesin.

  İnsanın iç dünyasını, psikolojisini, dışarıdan gelen telkinlere açık bir donanımla yaratan Allah, bu tekvinî/yaratılıştan var olan yolla da isteklere cevap vereceğini bildirmiş oluyor. Çünkü, “eğer Allah, vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi” kaidesi gereğince, insana (konumuz olmadığı için diğer canlılardan bahsetmiyoruz) verdiği bu şuur altı alma/algılama mekanizması, onun samimi istendiği takdirde vereceği şeylerin olduğunu göstermektedir. “Beni çağırın ki, sizin dualarınıza icabet edeyim”(Ğafir,40/60) mealindeki ayette de bu gerçek seslendirilmiştir.

  İnsanın ihtiyacını hissetmesi de bir çeşit duadır, denilebilir. Her duayı kabul eden Allah'tır. Demek ki ihtiyacını tam hisseden bir kimse, ister mümin olsun ister olmasın, ondan istifade edebilmektedir. Allah, Rahman ismiyle bu his ve duygu sahiplerine imdadını göndermektedir.

  Kur’an’da, yalnız Surelerin başında yüz defadan fazla, kendisini Rahman ve Rahim olarak takdim eden Allah’ın sonsuz rahmetine sığınmak kadar tatlı, lezzetli, şirin, ümit bahşeden bir şey var mı? Demek ki, hiç olmazsa günde beş defa bu sonsuz rahmetin dergâhına gidip, samimi bir şekilde namaz kılanlar, gerçekten bahtiyar insanlardır.. 2. 2
  Zehra
  Üye

  --->: insanın hayatını pozitif veya negatif olaylarla doğrudan etkilediği doğru mu?

  Reklam  bu güzel paylasim icin Allah razi olsun 3. 3
  barisbaris
  Üye
  güzel paylaşım eline sağlık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi