Alkollü kozmetik helal mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Alkollü kozmetik helal mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  yıldızçiçeği
  Usta Üye
  Reklam

  Alkollü kozmetik helal mi?

  Reklam  Alkollü kozmetik helal mi?

  Forum Alev


  Alkollü kozmetik helal mi?  Alkol barındırmadığı için “helal bakım ürünleri” olarak adlandırılan ürünler konusunda Diyanet'ten açıklama geldi. Diyanet, kozmetik ürünlerde helal-haram gibi bir durumun olmadığını belirterek alkol ihtiva eden ürünlerin temizlik, hijyen ve güzel koku amacıyla kullanılmasının dinen sakıncası olmadığını kaydetti.

  Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, alkol içeren kozmetik ürünlerinin kullanılmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmuyor. Diyanet, temizlik, hijyen ve güzel koku amacıyla kullanılan ve alkol ihtiva eden kolonya gibi kozmetik ürünlerin kullanımını haram saymanın ya da vücuda ve elbiseye döküldüğünde namazın geçerliliğine engel olacağını söylemenin doğru olmayacağını bildirdi. İslam Dini’nin sarhoşluk veren nesneleri “içmeyi” kesin olarak yasakladığını belirten Diyanet, “İslâm hukukçularının çoğunluğuna göre, ne maksatla olursa olsun sarhoş edici içkilerin azının da, çoğunun da içilmesi haramdır. Böyle olunca, içerisinde alkol bulunan kolonya ve benzeri maddelerin sarhoş olmak maksadıyla içki olarak kullanılmasının haram olduğu ve İslâm Dini’nin sarhoş edici içkilerle ilgili genel yasağının içerisine girdiği açıktır” dedi. Diyanet, alkol ihtiva eden ürünlerin temizlik, hijyen ve güzel koku amacıyla kullanılmasının ise dinen sakıncası olmadığını kaydetti.

  ŞAFİİ MEZHEBİ’NE GÖRE ALKOL İÇEREN ÜRÜNLERİN KULLANIMI HARAM

  Konuya ilişkin farklı görüşlerin bulunduğunu kaydeden Diyanet İşleri Başkanlığı, Hanefi Mezhebi’nde alkol içeren ürünlerin elbiseye dökülmesinin namaza engel oluşturmayacağını, içmemek kaydıyla değişik amaçlar için kullanılmasınınsa bir sakınca yaratmayacağını belirtti. Diyanet, öte yandan Şâfiî Mezhebi’ne göreyse kolonya gibi alkol içeren ürünlerin hem içilmesinin hem de kullanılmasının haram olduğunu ifade ederek “Dinde asıl yasaklanan, şarabın, alkolün, uyuşturucu maddelerin sarhoşluk ve keyif amacıyla kullanılmasıdır” dedi.

  ANKA

 2. 2
  Şem'a
  Üye

  --->: Alkollü kozmetik helal mi?

  Reklam  biilgiler için Allah razı olsun+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi