Kefir Nedir? Kefir içmek Caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kefir Nedir? Kefir içmek Caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Kefir Nedir? Kefir içmek Caiz midir?

  Reklam  Kefir Nedir? Kefir içmek Caiz midir?

  Forum Alev
  Alıntı ????NuRsEmA???? Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  :oben arabada yolculukta radyoda duymuştıum haramlardan bahsediliyordu ve o sıra hoca haramları saymaya başladı ve bir anda kefir dedi ve ben şunu merak ediyorum biz kefiri evde kemdimiz yani babam yapıyor ve her gün ailecek içiyoruz bunun içinde %,6-1,1 etil olkol olduğunu internetten araştırdım ve annemede sordum oda sizi yani mumusema'ya sor ben bilemem dedi ve bende size soruyorum yurumlarınızı ve cevaplarınızı bekliyorum:):S


  Her şey için teşekkür ederim
  mumsema...

  yorumlarınızı bekliyorum
  Kefir Nedir.?


  Kefir, (Çerkesçe Kundeps) çok eski yıllardan beri Kafkasya’da(Kefirin tarihçesi için tıklayın!) bugün ise tüm dünyada ticari maksatla imal edilen Kefir mayası yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi bir içecektir.  Kefir, beyazımtrak renkte, karnıbaharı andırır şekilde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden meydana gelmiştir. Kefir tanesinde; Torula mayaları, Sacharamyces sp., Streptococcus cremoris, Betabacterium sp. gibi mikroorganizmalar bulunur. Bunların faaliyeti sonucu süt asidi, etil alkol ve karbondioksit meydana gelir. Kefir tanesi içerisinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır.
  Çeşitli yayınlarda kefirin alerjik rahatsızlık,iştahsızlık, uykusuzluk, verem ve böbrek hastalıklarında, bronşit ve astımda, ekzema tedavisinde, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde kullanıldığı belirtilmektedir. Kefirin başka nelere iyi geldiğini Sitemizde Neden kefir içmeliyim! başlığı altında bulabilirsiniz.
  ___________________________________

  yeni bir konu olduğu için islam alimleri arasında ihtilafa sebep olmuş ve kimi caiz kimide caiz değil diye fetva vermişlerdir. Prof.Dr.Hayrettin Karaman hocamızda kefir içilebilir fetvasını vermiştir.
  araştırmalarım sonucu verdığım kanı ise en iyisi şüpheli olan bu içecekten uzak durulması/içilmemesidir.

  "Helal da bellidir haram da bellidir. İkisi arasında da çok kimsenin ne olduğunu bilmediği, şüpheli şeyler vardır. Her kim şüpheli şeylerden sakınırsa, dinini ve ırzını kurtarmış olur." (Hadisi Şerif)


  Mehmet Talü hocanın fetvasını aynen aktarıyorum.
  __________________________

  Kefir asit ve alkol fermantasyonunun (mayalanmasının) bir arada oluşmasıyla elde edilen bir üründür.

  Koyu ayrana veya sulu yoğurda benzeyen hafif ekşimsi bir süt ürünüdür. Fermantasyon süresinin uzunluğuna bağlı olarak içinde oluşan alkol oranına göre bir sınıflandırma yapılmıştır.

  Buna göre 24 saat sonucunda tatlı kefir, 48 saat fermantasyondan sonra orta sert kefir, 3 güne kadar uzayan fermantasyon sonucunda sert kefir ve 3 günden daha uzun süren fermantasyon sonunda çok sert kefir oluşmaktadır.

  Kefir türlerinin süt asidi oranı % 0,6-0,9 arasında değişmekte, etil alkol miktarları da % 0,6-1,1 arasında kefir sertliğiyle orantılı olarak oluşmaktadır.

  Etil alkol ise sarhoş edici ve içilmesi haram olan alkoldür. Tatlı kefirde bile bir kiloda en az 1 gram, diğer bir ifadeyle yirmi damla alkol bulunmaktadır.

  Dolayısıyla aynen bira gibi içilmesi haramdır.
  Çünkü Hz. Aişe validemiz (R.Anha)dan rivayete göre Rasülüllah (S.A.V) Efendimiz:

  “Sarhoş edici her şey haramdır. Bir ferakı (takriben kırkı bir kiloluk bir ölçü birimi) içilince, sarhoş eden şeyin bir avucu(nun içilmesi) dahi haramdır” (Ebu Davud, Eşribe: 5, Tirmizi, Eşribe: 3) buyurmuşlardır.

  Yine Cabir b. Abdullah (R.A.)’den rivayete göre Rasülüllah (S.A.V) Efendimiz:

  Çoğu sarhoş eden içkinin azı da haramdır.” (Ebu Davud, Eşribe: 5, Tirmizi, Eşribe: 3) buyurmuşlardır.

  Bir bardak kefir belki sarhoş etmeyebilir.
  Ama hadis-i şerifte buyurulduğu gibi 41 kilo içilse durum ne olur? Kısacası ne kadar az olursa olsun içinde alkol bulunan bütün içeceklerin içilmesi haramdır.

  Kefir taneleriyle mayalanan sütte oluşan fermantasyon neticesinde aroması ayrana benzeyen bir içecek oluşur.

  Süt olarak her türlü inek sütünün dışında koyun ve keçi sütü de kullanılabildiği gibi Hindistan cevizi sütü, soya ve pirinç sütü de bu amaçla kullanılabilmektedir. Peynir suyunun glikoz veya laktoz katımı ile fermantasyona tabi tutulmasıyla “peynir suyu kefiri” adı verilen kefir türü elde edilmektedir.

  Sindiriminin kolaylığı, ferahlatıcı ve iştah açıcı özelliklerinin yanı sıra bazı hastalıkları iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir.
  Fakat haram bir içecek ile tedavi olmak caiz değildir.

  Mehmet Talü 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  --->: Kefir Nedir? Kefir içmek Caiz midir?

  Reklam  Allah razı olsun hocam bende ilk defa gördüm-duydum böle bişeyin olduğunu 3. 3
  mumsema
  Özel Üye
  Allah razı olsun hocam bende ilk defa gördüm-duydum böle bişeyin olduğunu
  amin sendende fecr kardeş 4. 4
  Ziyaretçi
  Allah razi olsun bende ilk defa kullanacaktim içerisinde ne var diye araştırdım böylelikle haram olduğunu öğrendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  arkadaşlar kefiri evde kendim mayalayıp 2 aydır kullanıyorum ağır kronik rahatsızlıklarım var içinde bir miktar alkol uluştuğunu biliyorum yüzde 0,6 oranında .ancak sirke portakal gibi ürünlerin içinde de yüzde 0,9 akadar alkol oluşuyor.Hocamıza verdiği bilgiler için çok teşekkür ederim ancak şifa niyetine kullanılması nasıl bir sonuç doğurur.Bazı öksürük ilaçlarında da alkol var bunların hepsi haram mı mesela portakal limon vb.hocamız bu konuda bizleri aydınlatırsa sevinirim.ben şifa niyetine kullanıyorum sonuç olarak mide bağırsak rahatsızlığımdan eser kalmadı ülser ,reflü,spastik kolon şişkinlik..... bağsurum bile neredeyse yok oldu aşırı yorgunluk şikayetim vardı (karaciğer rahatsızlığı)şimdi çok iyiyim psikolojik olarak kendimi daha önce hiç olmadığı kadar rahat hissediyorum.tüm müslüman alemine tavsiye edebilmek için hocalarımızın konuyu tekrar irdelemesini rica ediyorum inşallah bu iyileşme daim olur.Allah herksin şifasını verir inşallah..

+ Yorum Gönder
kefir nedir,  kefır nedır,  kefirin nedir,  ayrana benzeyen içecek,  kefir neden oluşur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi