Bayanlar halka açık yerlerde denize girebilirler mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Bayanlar halka açık yerlerde denize girebilirler mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Bayanlar halka açık yerlerde denize girebilirler mi?

  Reklam  Bayanlar halka açık yerlerde denize girebilirler mi?

  Forum Alev
  Tesettürlü bir hanımın, halka açık yerlerde denize girme adabı nedir? Nasıl tesettür sağlamalıdır? İşte yanıtı...  Hanımlar, emin bir bölgede kendi aralarında denize girebilirler. Müslüman bir hanımın müslüman bir hanıma olan avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Denize girerken göbek ile diz kapağı arasını kapatması gerekir.

  Müslüman bir hanımın avreti müslüman olmayan bir hanıma nisbetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ile Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arasıdır.

  Bundan dolayı İslâm'ı yaşamak isteyen kimse bir plaj müessesesini kurmak isterse, erkek ve hanımların yerlerini ayrı ayrı tesis etmesi gerekir.

  Hem giyinirken, hem yüzerken birbirini görmeyecek şekilde kurması gerekir, aksi takdirde vebal olur. Ayrıca hem erkek hem hanımlar için göbekden dize kadar bütün vücudu örtecek kadar bir plaj elbisesi hazırlatmak lazımdır.

  Hanım tarafı için yüksekçe bir duvar çekilmeli ve dışardan görülmeyecek şekilde onlara belli bir saha tahsis edilmelidir ki herhangi bir yerden görülmesinler.

  Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre müslüman olan hanımların gayrı muslim hanımlarla birlikte (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerinde bir sakınca yoktur. Ve onları taklit etmek de caizdir.

  Erkeklerin bulunduğu bir plajda tesettürlü mayo denilen giysiler ile de olsa yüzmek doğru değildir. Her ne kadar vucudu örtse de tesettürü sağlamayacağı için doğru değildir.  Faydalanılan Kaynak : Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 311
 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  --->: Bayanlar halka açık yerlerde denize girebilirler mi?

  Reklam  Sağol Toprak eline sağlık...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi