Ehl-i kıble nedir, Ehl-i kıble kime denir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Ehl-i kıble nedir, Ehl-i kıble kime denir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  abuzum
  Üye
  Reklam

  Ehl-i kıble nedir, Ehl-i kıble kime denir?

  Reklam  Ehl-i kıble nedir, Ehl-i kıble kime denir?

  Forum Alev
  Sual: Ehl-i kıbleye kâfir denmiyor. 72 sapık fırkanın hepsi de ehl-i kıbledir yani namaz kılıyor. Bunlara kâfir diyenin kendisi kâfir olmaz mı?
  CEVAP
  Evet ehl-i kıbleye kâfir denmez ama ehl-i kıble nedir? Ehl-i kıble namaz kılan kimse demek değildir. Kısaca izah edelim:
  1- İmam-ı a’zam ve imam-ı Şafii, Ehl-i kıble olana kâfir denilmez buyurdu. Bu söz, Ehl-i kıble olan, günah işlemekle kâfir olmaz demektir. 72 fırka, Ehl-i kıbledir. İctihad yapılması caiz olan açıkça anlaşılamayan delillerin tevillerinde yanıldıkları için, bunlara kâfir denilmez. Fakat zaruri olan ve tevatür ile bildirilmiş olan din bilgilerinde ictihad caiz olmadığı için, böyle bilgilere inanmayan, sözbirliği ile kâfir olur; çünkü bunlara inanmayan, Resulullaha inanmamış olur. İman demek, Resulullahın Allahü teâlâ tarafından getirdiği, zaruri olarak bilinen bilgilere inanmak demektir. Bu bilgilerden birine bile inanmamak küfür olur. (Milel-nihal tercümesi)

  2-
  72 bid'at fırkası, namaz kıldığı ve her ibadeti yaptığı halde, bir kısmı mülhid olmuştur. Dinde sözbirliği ile bildirilen bir inanışı veya bir işi inkâr eden, kâfir ve mürted olacağı için, la ilahe illallah dese ve her ibadeti yapsa ve her günahtan da sakınsa bile, artık buna ehl-i kıble denmez. (Hadika)

  3-
  Zaruri din bilgilerinden veya iman edilecek şeylerden birine bile inanmayan, La ilahe illallah Muhammedün resulullah dese de, kâfir olur. (Redd-ül-muhtar)

  4-
  Ehl-i sünnet olanların bir kısmı Cehenneme girmez. Bunlardan yalnız kötü iş yapanlar Cehenneme girer. 72 bid'at fırkası, Ehl-i kıble olduğu için, bunlara kâfir denmez. Fakat bunların, dinde inanması zaruri olan şeylere inanmayanları kâfir olur. (Mektubat-ı Rabbani 2/67, 3/38)

  5-
  Meşhur bir farzı inkâr eden kimse, namaz kılsa da kâfir olur. (Berika)

  6-
  Her namaz kılana ehl-i kıble denmez. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Yalan söyleyen, sözünde durmayan ve emanete hıyanet eden, Müslüman olduğunu söylese, namaz kılsa, oruç tutsa da münafıktır.)
  [Buhari]

  7-
  İmanın 6 şartından birine inanmayan, namaz kılsa da kâfirdir. (Eşiat-ül-lemeat)
  (Haramlardan kaçıp, ihlâsla, la ilahe illallah diyen Cennete girer)
  hadis-i şerifindeki İhlasla ifadesi için Resulullah efendimiz, (Söyleyeni haramlardan alıkoymasıdır) buyurdu. (Taberani)

  Haramlardan kaçmayanın imanını koruması zorlaşır. Eğer imanını koruyamamışsa sonsuz Cehennemde kalır. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ehl-i kıble nedir, Ehl-i kıble kime denir?

  Reklam  Ehli kıble, kebeye yönelerek namaz kılmak anlamına gelmektedir. Küfre girmediğine inanılan ve kabaye dönerek namazlarını kılmanın farz olduğuna inanan ve bunu yerine getiren kişiye denilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi