Allah'a Tanrı Denir mi? Ve Yaratmak Kelimesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Allah'a Tanrı Denir mi? Ve Yaratmak Kelimesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Allah'a Tanrı Denir mi? Ve Yaratmak Kelimesi

  Reklam  Allah'a Tanrı Denir mi? Ve Yaratmak Kelimesi

  Forum Alev
  ALLAH'A TANRI DENİR Mİ? Ve YARATMAK KELİMESİ  Allah'a "tanrı" denip denmeyeceğini yine Allah'ın bize öğrettiği isimlerine bakarak cevap verelim.

  Eğer Allah'ın ve Resulü'nün öğrettikleri isimler arasında varsa, Allah'a Rahman dediğimiz gibi tanrı da deriz. Ama yoksa, Allah kullarına kendini o isimle tanıtmamışsa diyemeyiz. Bu konuya bir ayetle açıklık getirelim;

  "En güzel isimler (el-esmâü'l-hüsnâ) Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin...." (Araf 180)

  Yani bu ayetin bir diğer mânası da, bu isimler arasında olmayan isimlerle dua etmeyin manasına da gelir. Kaldı ki, tanrı kelimesi yer tanrısı, gök tanrısı gibi insanlar tarafından uydurulan ve ilah olma özelliklerinden uzak olan şeyler için kullanılıyor.

  Allah içinde tanrı kelimesini kullanan kişinin kastı, yukarıdaki ilahlar kategorisinde Allah'a bir yer vermekse, bu niyet o insanı baş aşağı götürür, yok eğer cehaletinden dolayı söylüyorsa mâzur görülmesi umulur.

  İnsanlar bile kendilerini kendilerinden düşük mahlûkat kategorisinde bir isimle anan kişilerden rahatsız olurlar. Mesela bir insanı "inek" diye çağırsak her halde memnun olmayacak ve tepki gösterecek, insan bile kendinden aşağı başka mahlûkların seviyesinde bir isimle isimlendirildiğinde sinirleniyorsa, Allah'ın cc. ne derece gazaplanacağı çok açık görülmektedir.

  Bundan sakınmalı, böyle söyleyen insanları da tatlı bir şekilde uyarmalıyız.....

  Bilhassa dinle pek alâkası olmayan kişilerin Allah demeyi dillerine yakıştıramadıkları için (veya Allah ismini söylemek onların dillerine yakışmadığı için) özellikle Allah demeyip "Tanrı" demeye özen gösterirler.

  Ama çok enteresan bir tesbit vardır: Bir kaza bela, zelzele ve ölüm ve bir tehlike anında hiç kimsenin (Tanrı Tanrı) diye bağırdıkları duyulmamıştır. Hepsi Allah Allah diye bağırırlar. Çünkü "Allah c.c lafzı" Cenâb-ı hakkın 99 ismini içinde gizleyen en büyük ismi dir.  Bir de yine bir çok insan tarafından çok kullanılan sakıncalı bir kelime "Yaratmak" Yaratmak Ancak Allah'a mahsustur. Bu kelimeyi dilimize sokanlar kasdi olarak sokmuşlardır ve bir çok insanın dilini de ifsad etmekte başarılı olmuşlardır. (Benim yarattığım eser, Olay yarattı, Bazı sanatçılar için: o'nu yaratan benim) gibi dinen insanı tehlikeye düşürecek kelimeler çok kullanılmaktadır.  Aslında bu kelimenin dilimize sokulmasındaki asıl sebep "Allah'ın hâlık" yaratıcılık vasfını, yaratmak Allah'a mahsus değildir, bak biz de hâşâ yaratabiliyoruz imajını meydana getirerek insanların inanç ve itikadını bozmaktır. Yaratmak yoktan var etmektir, Yâsin-i şerifin son âyetlerinde "Cenâb-ı hak bir şeyin olmasını murâd ettiği zaman ol der hemen oluveriri" buyuruluyor. İnsanların bunu yapmaları mümkün değildir, insanlar ancak "Allah'ın önceden yarattığı şeyleri açığa çıkarıp icâd edebilirler)

  Onun için bu kelimeyi Allah'ın dışında başka sözlerin içinde kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bile bile bu kelimeyi kullanan insan dinden çıkar.

  İnanan insanların bu konularda çok hassas olmaları gerekmektedir.

  alıntı 2. 2
  |YaBaNCı|
  Özel Üye

  --->: ALLAH'A TANRI DENİR Mİ? Ve YARATMAK KELİMESİ

  Reklam  Güzel bir konuya değinmişiniz. Maalesef kendilerini çok bilgili sandığımız bazı bilim insanları bile ALLAH'a karşı bu kelimeyi kullanıyor. ALLAH'ın 99 güzel ismi varken bu kelimeyi kullanmak pek güzel değil. Umarım bu konu sayesinde diyen arkadaşlarımızda bu kelimeyi terk eder. Paylaşımın için teşekkür ederim. 3. 3
  by_kosovali
  Üye
  uyardigin icin sagol. birkac gundur tanri lafini cok kulaniyordum :S
  bundan sonra tovbeee
  paylasim icin cok tesekurler cok faydali bir bilgi 4. 4
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  rica ederim ;) inş.bida kullanılmaz tanrı kelimesi

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi