Başka bir dinden biriye ewlenmek mümkünmüdür ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Başka bir dinden biriye ewlenmek mümkünmüdür ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dev-genc16
  Emekli
  Reklam

  Başka bir dinden biriye ewlenmek mümkünmüdür ?

  Reklam  Başka bir dinden biriye ewlenmek mümkünmüdür ?

  Forum Alev
  cou konuda bu msjı goruyorum dınımı war arkadslar bu ısn ınsan deılmı karsınıdaki sen bole buyumussun o ole buyumus yanı mantıklı dusununce sızce bu sorular sorumu 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  --->: Başka bir dinden biriye ewlenmek mümkünmüdür ?

  Reklam  Alıntı dev-genc16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  cou konuda bu msjı goruyorum dınımı war arkadslar bu ısn ınsan deılmı karsınıdaki sen bole buyumussun o ole buyumus yanı mantıklı dusununce sızce bu sorular sorumu
  Lütfen yazını düzgün yazarmısın kardeşim. bir kaç sorunu okudum inan anlamakta zorluk çektim.
  _______________________________________
  Ehli kitap bir kadınla evlenmek caiz mi?

  Kendisinin hristiyan veya yahudi olduğunu söyleyen bir kadınla evlenemk caizdir. Nikah geçerlidir.Ancak kimliğinde hristiyan yazdığı halde kendisi ateist olan bir kadınla evlenmek caiz değildir.

  Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah'a başka şeyleri ortak koşan,örneğîn puta, yıldızlara, ateşe ya da hayvana tapan kadındır.

  Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin... (1)
  Bir müslüman erkeğin Yahudi veya hıristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur.Bu konuda ulema icma etmişlerdir.Ayet-i kerimede şöyle buyuruluyor: "...Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. "(2)

  Ehli kitap olan bir kadınla evliliğinin mubah olmasındaki hikmet; bu kadının müslümania evlenmesi sebebiyle Allah'a, peygamberlere, ahiret gününe, İman etme ihtimalidir.

  Müslüman bir kadının müslüman olmayanla evlenmesi

  Müslüman bir kadının bir kâfirle evlenmesi icma ile haramdır. "Müşrik erkeklerle iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın. " (3)

  Çünki böylesi bir evlilikte, mümin kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Koca, karısını kendi dinine çağıracaktır. Kadınlar genelde erkeklerine uyarlar ve onların yaptıklarından etkilenirler ve onları dinlerinde tahrik ederler. (4)
  Kadını, kız kardeşi, halası veya mahrem kadınlardan biriyle bir nikâhta toplanamaz..
  Bir erkeğin iki kız kardeşi yada kadın İle halasını veya teyzesini bir nikâhta toplaması haramdır. Allahu Teâlâ evlenilmesi haram olan kadınları açıklarken: "Ve iki kızkardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır.Ancak cahiliyet devrinde geçen affedilmiş geçmiştir," (5)

  Hadislerde de bu konu genişletilerek açıklanmıştır: "Kadın ile hala ve teyzesi bir nikâh altında toplanamaz." (6)
  Birbirine çok yakın olan kadınlarla aynı anda evlenmenin yasaklanmasının hikmeti, daha çok ahlakidir. Bu tür evliliklerde birbirine yakın akraba olanları (yani iki kızkardeşi veya yeğenle teyze veya halası ) aynı anda nikahlamak, onlar arasında kıskançlık ve rekabete yol açar. Sıla-i rahîmin kesilmesine sebep olur.Çoğu kere iki kuma birbirleriyle anlaşamaz, uyuşamazlar. Böylesi bir durum haramdır. Bundan dolay: da iki yakın akrabayı aynı anda nikahlamak haram kılınmıştır.

  (1) Bakara, 221
  (2) Maide, 5
  (3) Bakara, 221
  (4) Fetevâ-i Hindiye 11/330
  (5) Nisa, 23
  (6) Buharı. Nikâh. 27
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi