Kafire veya zalime sövmek caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kafire veya zalime sövmek caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Kafire veya zalime sövmek caiz midir?

  Reklam  Kafire veya zalime sövmek caiz midir?

  Forum Alev
  Kafire veya zalime sövmek caiz midir?


  İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, İnsanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten uzaklaştıracak fiilleri de yasaklamıştır.

  Bu külli kaidelerden hareketle diyebiliriz ki, küfür ve sövme dediğimiz karşıdaki insanları rencide ve rahatsız eden her türlü fiil günahtır ve haramdır. Çünkü müslümanları rencide etmek haramdır ve insanı günahkar eder. Hatta kafir bile masum ve hatasız olsa, onu rahatsız etmek İslam dininde yasaktır. Çünkü, Peygamberimiz ( a.s.m) “kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım – düşmanıyım-" diye buyurmuştur. (Keşfü’l-Hafâ, 2: 2341.)

  Hangi durumda olursa olsun sövmek caiz değildir. İster kafire ister zalime farketmez sövmek çirkin bir hareket olup mü'mine yakışmaz.
  SİE 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Kafire veya zalime sövmek caiz midir?

  Reklam  Müslümanların örnek davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Nasıl ki peygamber efendimiz tüm yapılanlara rağmen iyilikle karşılık vermişse onu örnek almalı onun gibi davranmalıyız. Kötülüğe kötülükle karşılık vermek İslam dininde hoş karşılanmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi