Sol eli kullanmak günahmıdır ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Sol eli kullanmak günahmıdır ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kolera-rap
  Usta Üye
  Reklam

  Sol eli kullanmak günahmıdır ?

  Reklam
 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  --->: Sol eli kullanmak günahmıdır ?

  Reklam  Alıntı Kolera-rap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Her zaman merak ettiğim bi soru
  Ailem hep sağ elini kullan diyor
  Neden sağ el?
  Alıntı Kolera-rap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Her zaman merak ettiğim bi soru
  Ailem hep sağ elini kullan diyor
  Neden sağ el?
  Güzel bir soru:) Sol eli kullanmanın hükmü

  Peygamber Efendimiz (asm) yemek ve içmek için sağ elini kullandığı gibi; (1) sağ el ile almayı, sağ el ile tutmayı, ayakkabı ve elbise giymeye ve abdest almaya sağ taraftan başlamayı tavsiye buyurmuştur. (2) Şu halde yemek ve içmekte sağ eli kullanmak, diğer bütün işlere ise sağdan başlamak sünnettir. Sol el ile yemek ve içmenin tek zarûreti, sağ elin olmamasıdır. Sağ el var oldukça, sol eli yemek ve içmek için kullanmak mekruhtur.

  Sağdan başlamak ile sağ eli kullanmayı birbirinden ayırt etmemizde fayda vardır. Bir çok işte sağdan başlamak sünnettir; fakat işin devamında sol eli veya sol ayağı kullanmak zarûret olduğundan mubah bulunmaktadır. Söz gelişi ayakkabı giymeye sağdan başlanır; ama hemen ardından sol ayağa da ayakkabı giyilir. Abdest almaya sağ taraftan başlanır; ama hemen ardından sol taraf da yıkanır ve ihmal edilmez.

  "Devamlı kullanma" konusunda sadece yemek ve içmekte sağ el sünnettir. Diğer fiillerde (yazı da dahil) sağdan başlamak kaydıyla, iki elden hangisi daha yetenekli ise, o el kullanılabilir. Bu durumda;

  A) Mekruh olan: 1-Tahâreti sağ el ile yapmak, 2-Diğer bütün işlerde soldan başlamak, 3-Yemek ve içmekte sol eli kullanmaktır.

  B) Sünnet olan ise: 1-Tahâreti sol el ile yapmak, 2-Diğer bütün işlerde sağdan başlamak, 3-Yemek ve içmekte sağ eli kullanmaktır.  (1)Câmiü's-Sağîr, 1/281; (2)a.g.e., 1/286, 1/469 3. 3
  Kolera-rap
  Usta Üye
  Sağol mumsema abii :D tşk ederim bilgi için+ Yorum Gönder
sol eli kullanmak günahmıdır,  sol elle yemek yemek günahmıdır,  sol eli kullanmak günah mıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi