Kadir gecesi günü doğmak insana nasıl bir avantaj sağlar?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kadir gecesi günü doğmak insana nasıl bir avantaj sağlar? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Kadir gecesi günü doğmak insana nasıl bir avantaj sağlar?

  Reklam  Kadir gecesi günü doğmak insana nasıl bir avantaj sağlar?

  Forum Alev
  Kadir gecesi günü doğmak insana nasıl bir avantaj sağlar?  Bir insanın yaşantısı, onun inancını, amelini ve şahsiyetini gösteren bir ayna gibidir. Tanımadığımız bir insanla biraz konuştuktan, beraber yolculuk ettikten veya bir alışverişte bulunduktan sonra onun hakkında belli bir hükme varırız; iyi veya kötü adam deriz. Fakat bir insanın hem iyi taraflarını, hem kötü taraflarını biliyorsak, onun hakkında karar verme hususunda da ölçümüz bellidir. İyi yönleri kötü yönlerinden fazla ise iyi: kötü yönleri iyi yönlerinden fazla ise kötüdür. Başka bir ifade ile, bir insanın iyilik ve kötülüğü Allah’a olan kuluğu ile ölçülür. Bir insan inandığı gibi yaşıyor, kulluk vazifelerini yerine getirmeye gayret ediyorsa, o insan Allah katında iyidir ve makbul bir kuldur. Fakat imanı olduğu halde, İslâma uymayan hal ve hareketleri varsa bu insan günahkâr insandır.

  Bu çeşit insanlar ölünce onları nasıl bir âkibet beklemektedir? Peygamber Efendimizin bu konudaki ifadeleri açıktır:

  “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz; nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz.”

  Bu gerçek başka bir hadiste de şöyle dile getirilir: “Kim ne halde iken ölürse, Allah onu o şey üzerine diriltir.”1

  Allah’a ve diğer iman esaslarına imanı sağlam olan bir insan, öldüğü zaman mü’min ve Müslüman sayıldığından Müslüman muamelesine tâbi tutulur. Böyle bir insanın âhiretteki durumuna gelince, bu hususta Peygamberimizin şu meâlde bir hadisi vardır:

  “Kim Allah’tan başka bir İlâh olmadığını bilerek ölürse Cennete girer.”2

  Bir insan öldükten sonra Müslümanların onun hakkındaki şehadetleri ve kanaatleri de önemlidir. Müslümanlar o adamın imanlı, iyi bir insan olduğunu söylüyorlarsa, Cenab-ı Hakkın onların şehadetine göre muamele edeceğine dair rivayetler vardır. Yine, Müslümanların aleyhinde şehadet ettikleri kimse de ona göre muameleye tâbi olacaktır.

  Sualinize gelince; bir insanın amelinin iyi olması için her şeyden önce sağlam bir imana sahip olması gerekir. Bu nedenle bir mü’min mübarek gün ve gecelerin birinde doğarsa Cenab-ı Hakkın rahmetine nail olacağı umulur. Ancak kişi mübarek günde doğduğu için ibadetlerini aksatması onu hüsrandan kurtarmayacaktır.

  1 Feyzü’l-Kadîr, 6: 226.

  2 Müslim, İman: 43. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kadir gecesi günü doğmak insana nasıl bir avantaj sağlar?

  Reklam  Mübarek günlerde doğan kimseler halk arasında şanslı görülmektedirler. Allah'ın rahmetine nail olmaları düşünülmektedir. Fakat mübarek günlerde doğan kişiler büyüdüklerinde ibadetlerini yapma sorumluluğu diğer insanlar gibi var.+ Yorum Gönder
kadir gecesi doğmanın fazileti,  cuma günü doğmanın fazileti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi