Şeytan niçin yaratılmıştır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Şeytan niçin yaratılmıştır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Şeytan niçin yaratılmıştır?

  Reklam  Şeytan niçin yaratılmıştır?

  Forum Alev
  Şeytan niçin yaratılmıştır?

  Bu sorunun iki yönü var. Birisi şeytanın yaratılış gayesi, diğeri ise yaratılış hikmeti. Önce gaye üzerinde kısaca duralım. Bilindiği gibi şeytan cin türünden bir varlıktır. “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ayetine göre cinlerin yaratılış gayesi de, insanlarda olduğu gibi, Allaha inanmak, ona ibadet ve onu tanıma yolunda terakki etmektir. İnsanlar içerisinde bu imtihanı kaybeden küfür ehli insanlar bulunduğu gibi cinlerde de bulunuyor. İşte şeytan bu ikinci kısım cinlerdendir. Kendisi Hz.Ademe (as.) secde etmediği için İlahi rahmetten kovulmuş ve kendi arzusu üzerine bir İlahî hikmet olarak, kendisine kıyamete kadar insanlara musallat olma, onları yoldan çıkarmak için çalışma izni verilmiştir.

  Bu iznin verilme hikmeti ise bir değil yüzlercedir. Bunlardan en önemlileri şu iki hikmettir. Cenab-ı Hak, şeytan vesvesesi olmaksızın da insanları imtihan edebilir, şeytanın görevini de insan nefsine yükleyebilirdi. Ama böyle yapmakla, şeytanın o çirkin arzusunu, yani kıyamete kadar insanları hak yoldan saptırma arzusunu kabul etmekle şeytanın cehennemde çekeceği azabı milyarlarca kat artırmış oldu. Zira, “Sebep olan işleyen gibidir.” hadis-i şerifine göre, insanların şeytan vesvesesine uyarak işledikleri günahların bir katı da şeytana yazılıyor ve böylece onun azabı attıkça artıyordu.

  Diğer hikmet ise, insanların nefis ve şeytan ile bir imtihan geçirmeleri ve bu imtihanı kazanan müminlerin meleklerden daha ileri derecelere yükselmeleridir. Eğer, insan nefsine kötülüğü emretme özelliği verilmemiş olsaydı ve insanlara şeytan musallat olmasaydı insanların dereceleri de meleklerde olduğu gibi sabit kalacaktı.

  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)
 2. 2
  aygen
  Bayan Üye

  --->: Şeytan niçin yaratılmıştır?

  Reklam  imtihanı kazananlardan oluruz inşallah.
  Allah razı olsun 3. 3
  neseelii
  Üye
  inşallah ALLAH herkesi imtihanı kazananlardan eyler...
  güzel paylaşım emeğine sağlık... 4. 4
  mum
  Özel Üye
  inşaallah kardeşler. amin.. cümlemizden...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi