Ölmüş kimseler adına kurban kesilir mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Ölmüş kimseler adına kurban kesilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selametler
  Emekli
  Reklam

  Ölmüş kimseler adına kurban kesilir mi?

  Reklam  Ölmüş kimseler adına kurban kesilir mi?

  Forum Alev
  Bir kimse, sevabını ölmüş bir akrabasına veya sevdiği bir kimseye bağışlamak üzere kurban kesebilir. Tıpkı ölen bir insanın ardından onun adına sadaka verildiği, hacc yapıldığı gibi, kurban da kesilebilir. Nitekim Peygamber Efendimiz, ümmetinden kurban kesemeyenler adına kurban kesmiştir.(Taberanî, Mucemu'l-Kebir, 3/182; Heysemî, Mecmau'z-Zevaid, 4/23)
  Nitekim, Ebu Davud, Sünen'inde "Ölen kimsenin ardından kurban kesme" adı altında müstakil bir başlık yaparak şu hadisi rivayet etmiştir:
  "Hz. Ali (r.a.), birisi Peygamber Efendimiz için olmak üzere iki tane koç keserdi. Kendisine bunun sebebi sorulduğunda 'Allah Resulü bana yaşadığım müddetçe kendisine kurban kesmemi vasiyyet etti.' asla bunu terk etmem!" buyurmuşlardır. (Ebu Davud, Edahî, 1; Hakim, Müstedrek, 4/255)
  Peygamber Efendimizin, Hz. Ali'ye kendisi için kurban kesmesini vasiyet etmesi, O'nun adına kurban kesilmesini sevdiğine delalet eder. Bu itibarla imkânı olanların sevgili peygamberimiz için her sene en azından bir koyun/koç kesmesi veya bir ineğin yedide bir hissesine ortak olması çok yerinde bir davranış olur. 2. 2
  ESAT
  Üye

  --->: Ölmüş kimseler adına kurban kesilir mi?

  Reklam  yaşıyan bir kişi adına kurban kesilebilir mi acaba, bu sene kendime degilde ailemden başka bir fert adına kurban kesilebilir miyim?+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi