Kurban kesmenin faziletine dair hadis-i şerifler nelerdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kurban kesmenin faziletine dair hadis-i şerifler nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selametler
  Emekli
  Reklam

  Kurban kesmenin faziletine dair hadis-i şerifler nelerdir?

  Reklam  Kurban kesmenin faziletine dair hadis-i şerifler nelerdir?

  Forum Alev
  Kurbanın fazileti hakkında Hz. Aişe Hz. Peygamberin (s.a.s) şöyle dediğini rivayet etmiştir: "Hiçbir kul, kurban günü, Allah indinde, kurban kanı ak‎ıtmaktan daha sevimli bir i‏ş yapamaz. Zira kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlar‎ıyla, kı‎lları‎yla tırnakları‎yla gelecektir. Kesilen kurbanın kanı‎ yere düş‏meden ِönce Allah nezdinde yüce bir mevkiye ulaşı‏‎r. O halde, gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı kesin." (Tirmizi; Edahi, 1)
  Kurbanın sevabı hakkında bir soruya Efendimiz "Her bir tüye karşılık bir hasene vardır." diye cevap vermiş, bunun üzerine maksadın daha iyi anlaşılması için kendisine "Ya Resülellah! Yün?" denmiş ve O da "Yünün her tüyüne karşılık bir hasene (iyilik)" demiştir. (İbni Mace; Edahi, 3)
  İmran bin Husayn'ın anlattığına göre Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) kurbanı kesilecek olan Hz. Fatıma'ya "Kalk kurbanının yanına git ve onu izle. Onun akıtılacak ilk damlası ile senin geçmiş günahların affedilecek" demiştir. (Hakim; el-Müstedrek, IV, 247)
  Allah rızası için kesilen kurban ahirette geçilmesi çok zor olan sırat köprüsünde sahibi için bir binek vazifesi görecektir. Peygamber Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuştur; "Hayvanın iyi ve güzelini kurbanlık olarak seçin, çünkü o sırat köprüsünde size bineklik yapacaktır." (Deylemî, el-Firdevs bi Mesuri'l-Hitap, 1/85) 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Kurban kesmenin faziletine dair hadis-i şerifler nelerdir?

  Reklam  Kurban kesmenin faziletine dair hadis-i şerifler nelerdir?+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi