İYİ ÇEVRE

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İYİ ÇEVRE ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  İYİ ÇEVRE

  Reklam  İYİ ÇEVRE

  Forum Alev
  İYİ ÇEVRE
  (Gazetenizi tanıdıktan bir müddet sonra namaz kılmaya başladım. Çevremde takdir edilen, sayılıp sevilen bir insan oldum. İnsanlarla iyi geçindiğim için kendimi çok huzûrlu hissediyorum. Âhırette de ebedî saâdete kavuşmak için Allahü teâlânın emîrlerini yapıp, yasakladığı şeylerden kaçmaya çalışıyorum.
  Çok sevdiğim bir hanımım var. Onun da dünya ve Âhırette mutlu olmasını istiyorum. Cehennemde yanmasını istemiyorum. Gönül, onun da dînî emîrlere uymasını arzû ediyor. Ba'zân o da hevesleniyor. Fakat çevremizdeki insanların ve akrabâların alay edici bakışları karşısında dinimizin emîrlerine uyamıyor, tesettüre riâyet edemiyor. Zorla güzellik olmuyor. Arzû ettiğimiz bu huzûra kavuşabilmemiz için ne yapmalıyız?)
  Cevap: Bütün huzûrsuzlukların, bütün felâketlerin başı, kaynağı kötü arkadaştır. Bunun için kötü arkadaştan, kötü akrabâdan uzak durmak lâzımdır. Bir anda çevrenizdeki bu insanlardan kopmanız çok zor olur. Eskişehir'de iyi bir arkadaşım vardı. Hanımı tesettüre riâyet etmek istediği halde tanıdıklarından utandığı için kapanamıyordu. "Ölürüm de kapanamam" diyordu. Kapanınca sanki nâmûsunun elden gideceğini sanıyordu. Kocası yedek subay olarak askerliğini yapmak için İstanbul'a gelmişti. Hanımını da getirdi. Tanıdıklardan uzak kalınca ve iyi kimselerle beraber olunca kapandı. İki sene sonra iyice tesettüre alıştı. Eskişehir'e geldikleri zaman hanımı kapalıydı. Eski tanıdığı hanımlar, dudak büküp yanından geçtiler. Kısa bir müddet sonra onlar da bu hâli normal gördüler. Şimdi eski arkadaşları da alay etmiyor.
  Bu hâdiseden de anlaşıldığı gibi, ne pahasına olursa olsun, çevre değiştirmeniz lâzımdır. İbâdetinize ma'nî olan insanlardan uzak durmanız şarttır. 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: İYİ ÇEVRE

  Reklam  Dini görevlerini yerine getirmede çevrenin etkisi önem taşımaktadır. İnsanlar etrafındaki insanların düşüncelerinden ve bakışlarından korkarlar çoğu zaman. Alışık olduğumuz yaşantıyı değiştirmek bir anlık karar ve buna alışmak için biraz zaman gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi