Maliki Mezhebine göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Maliki Mezhebine göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Maliki Mezhebine göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir?

  Reklam  Maliki Mezhebine göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir?

  Forum Alev
  Değerli Kardeşimiz;


  Maliki Mezhebine göre, kadınlar için yabancı bir erkeğin önünde avret yerleri, el ve yüz dışında bütün vücududur. Yabancı bir erkek önünde hür kadının yüz ve avuçlar dışında bütün vücudunu örtmesi farzdır. Eller ile yüz ise avret yeri değillerdir. Durum böyle olmakla beraber, fitne korkusu olursa bu iki uzvun da örtülmesi vaciptir.

  Mahremleri önünde ise kadının avret yerleri, yüz ve etrafı, boyun (baş, eller ve ayaklar) dışında yine bütün vücududur. Etraf, baş, boyun, iki el ile iki ayaktır. Ancak, mahremi olmasına rağmen buna bakmaktan zevk ve şehvet hissetmekten korkulursa, bakmak haram olur.

  Kadınlar yanında yahut mahremleri yanında bir kadının avret yeri erkeğin erkeğe nispetle mevcut durumu gibidir. Diz kapağı ile göbeği dışındaki yerlere bakılabilir. Fakat, yabancılara nispetle bir kadının avret olma hükmü, erkeğin kendi mahremi olan kadınlara nispetle var olan hükmü gibidir. Bu da yüzüne ve etrafına bakmanın caiz olmasıdır. (Bkz. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans., c.1, s. 462)

  Selam ve dua ile... 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Maliki Mezhebine göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir?

  Reklam  Hanefi mezhebinde olduğu gibi Maliki mezhebinde de kadınların namahrem kişilerin yanında örtünmesi gereken yerleri yüz ve eller dışındaki tüm bedenleridir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi