Bankada para bekletmek caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Bankada para bekletmek caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Bankada para bekletmek caiz midir?

  Reklam  Bankada para bekletmek caiz midir?

  Forum Alev
  Günümüzde Müslümanların faiz karşısında ve faizli muamelelerde çok hassas olmaları, bu hususta en küçük bir kapıyı dahi aralamamaları gerekmektedir. Çünkü, alışveriş piyasası ve ticarî münasebetler öyle bir hal almıştır ki, kişiyi adeta faize bulaşması için zorlamakta, başka türlü işinin görülemeyeceği zannını vermektedir.

  İşte bu çeşit durumlar karşısında, imanlı hayatına zarar gelmemesi için mü’minin uyanık ve akıllı davranması kaçınılmaz olmuştur.

  Fakat bugün yaşanan iktisadî durum ve prensipler, ticaret erbabını dolaylı yollardan da faiz müesseseleriyle yüz yüze getirmektedir. Bu da çek alıp verme, borç tahsili, havale göndermek gibi hususlarda olabilmektedir. Şu halde, tahsil günü gelmeyen çeki ve senedi kırdırmak, yani üzerindeki değerden eksiğine satmak, doğrudan faize girmek olacağından, meşru olduğundan söz edilemez. Fakat çek veya senet tahsilinde başka bir yol olmadığından veya çok güç olacağından, normal muamele masraflarını vererek iş yapmak insanı faize sokmaz. Çünkü burada, parayı bekletip faiz almak gibi bir durum söz konusu değildir. Havaleler için de aynı şeyler söylenebilir. Müşterinin veya borçlunun gönderdiği para banka havalesiyle geldiği zaman ne müşteri, ne de mal sahibi herhangi bir şekilde faize bulaşmış olmamaktadır. Zaten gelen havale gününde bildirilmekte, mal sahibi de gidip parasını almaktadır.

  Bununla birlikte, hesap açmadan bu çeşit işleri yapmak en güzelidir. Cüz’î bir miktar hesap açmadan ticarî işler yürümüyorsa, tahakkuk eden faizi de bankada bırakmak olacağından, az da olsa destek olmak demektir. Bankada para bırakmamak en mâkulüdür.

  Bankada faizsiz para bekletmek caizdir. Sizin iradeniz dışından bu paraya faiz ekleniyorsa bunu menfaatiniz dışında bir fakire veya hayır kurumuna verebilirsiniz. 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Bankada para bekletmek caiz midir?

  Reklam  paylaşım için teşekkürler

  fakat yazar yada kaynak olsa daha iyi olur
  konunun aldına hiç bir kaynak belirtirmemiş :)

  dini konularda kaynak belirtelim arkadaşlar ;)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi