Çorap üzerine mesh etmek caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Çorap üzerine mesh etmek caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Çorap üzerine mesh etmek caiz midir?

  Reklam  Çorap üzerine mesh etmek caiz midir?

  Forum Alev
  1- Mestler üzerine meshin caiz olmasının şartları arasında; mestlerin bağsız olarak ayakta durabilecek kadar katı olması, içine su almaması ve normal yürüyüşle 5 km. veya daha fazla yürüyüşe dayanıklı olması yer almaktadır. Bu şartları taşıyan çorapların üzerine meshetmek caizdir. Bu nitelikleri taşımayan çorap üzerine meshedilmez.

  Bunun yanında, mestler üzerine giyilen çoraplar, ince olup abdest alırken üzerine meshedildiğinde altına ıslaklığı geçirirse, üzerine meshedilmesinde sakınca yoktur. Mest üzerine giyilen çorap altına ıslaklığı geçirmediği takdirde üzerine meshedilmesi caiz değildir.

  Böyle bir durumda önceden mest giymenizi ve mest üzerine mesh etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü çaresi olan bir konuda abdesti geçersiz kılan bir şey yapılamaz.


  2- Eğer ayağınızda mesh yoksa ve ayağınızı da yıkama imkanı bulamıyorsanız, size birisinin yardımcı olması gerekir. Yardımcı olacak hiç bir kimse olmaz ve siz de ayaklarınızı yıkama imkanını bulamıyorsanız, namazın kazaya kalma durumu varsa o zaman durum değişir. Yapabildiğiniz kadarından sorumlu olursunuz.

  Diğer bir konu ise ayakları bol su ile yıkamak şart değildir. Az bir su ile de olsa kuru yer kalmayacak ve bir kaç damla bile olsa su damlayacak şekilde yıkamak da yeterlidir. Çaresi olan şeylerde aciz kalmak doğru değildir.

  Durumunuzu bunları dikkate alarak değerlendirmenizi ve ona göre karar vermenizi tavsiye ederiz. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çorap üzerine mesh etmek caiz midir?

  Reklam  Mesh etmek için çorapların şartlara uygun olması gerekmektedir. Çorapların su geçirmeyecek türden ve kalın olması lazım. Bu türdeki çoraplarla mesh edilebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi