Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?

  Reklam  Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?

  Forum Alev
  Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?


  Cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır. Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

  Bunun için hayatî ve zarurî bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lâzımdır. Çünkü böyle rast gele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mes'uliyet altına sokabilir.

  Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz (a.s.m.), başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir.

  Gusül ve abdeste gelince, ektirilmiş kaşın bunlara mani olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü deriye işlenen kökleri olsa dahi, temizleme görevi onların üzerine intikal eder ve üzerinin yıkanmasıyla abdest ya da gusül tamam olmuş olur.
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?

  Reklam  Kaşlarda yapılan köklü değişimler abdeste mani teşkil etmemektedir. Fakat yüzde yapılan değişiklikler fıtratın değişmesine neden olmakta, Allah'ın yarattığını değiştirme olduğundan günah sayılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi