Allah’ın zamandan münezzeh olması ne demektir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Allah’ın zamandan münezzeh olması ne demektir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Allah’ın zamandan münezzeh olması ne demektir?

  Reklam  Allah’ın zamandan münezzeh olması ne demektir?

  Forum Alev
  Allah’ın zamandan münezzeh olması ne demektir?

  Allah’ın hem zâtı ezelî, hem de sıfatları... Bizim ise zâtımız ve sıfatlarımız sonradan yaratılmış... Elbette biz onun ne zâtını, ne de sıfatlarını lâyıkıyla bilemeyiz, ezelî ve zamandan münezzeh oluşunu hakkıyla kavrayamayız... Nasıl kavrayabiliriz ki, henüz zamanın ne olduğunu bile anlamış değiliz!..

  Zaman nedir? Nasıl bir şeydir? Aynı anda o nehir içinde her şey akıyor, ama niçin her birine farklı tesirleri oluyor?.. Çocukları gençliğe tırmandırırken, olgunları ihtiyarlığa, ihtiyarları da ölüme sürüklüyor. Bu nehir aşağı doğru mu akıyor, yukarı doğru mu?

  Şair, haklı olarak soruyor:
  Nedir zaman nedir?
  Bir su mu, bir kuş mu?
  Nedir zaman, nedir?
  İniş mi yokuş mu?

  Biz zamanla kayıtlıyız. Dünümüz var, yarınımız var. Bunlar, ömür denilen hayat süresinin safhaları... Lâkin, bu safhalar hep nispî, yâni birbirine göre bu isimleri alıyorlar... Bu günümüz, yirmi-otuz saat kadar önce, “yarın” diye yâd ediliyordu. Sabaha çıktığımızda ondan söz ederken, “dün” diyeceğiz. Geçmiş ve gelecek zaman da dün ve yarından farklı değil. Her gün, her saat, hatta her an ayrı bir âlem... Belli bir anda kâinatta cereyan eden bütün hâdiseler, bir an öncesine ve bir an sonrasına göre farklı tablolar meydana getiriyorlar. Öyleyse, her an bu âlemde ayrı bir levha sergileniyor...

  İşte zaman, sıra sıra dizilen bu tablolarda okunuyor, yahut, bu tablolar zamanın içinde dokunuyor. Zaman hakkında çok şeyler söylenmiş. Mâhiyeti ne olursa olsun, gerçek şu ki, varlıkların hareketleriyle, seyirleriyle, konup göçmeleriyle ilgili bir kavram olan zaman, bütün âlemlerin Rabbi ve Hâlıkı için söz konusu olamaz. O, yaratılmış ve yaratılacak bütün eşyayı, ezelî ilmiyle bilir.

  Âyet-i Kerime’de ne güzel buyurulur:

  “Yaratan bilmez olur mu? O lâtiftir, her şeyden haberdardır.”
  ( Mülk Sûresi, 14 )

  Bir kitaba bakan insan düşünmeli ki, bu kitaptaki her kelime, her satır, her harf yazılmış. O halde bunları yazan zât, yazı cinsinden olmayan, kelimeye, harfe benzemekten münezzeh birisi olmalı!..

  Şu dünyamız, şu bütün insanlar, hayvanlar, bitkiler zaman nehrinde durmadan akıyorlar... Ölüme, kıyamete doğru yol alıyorlar. Bu nehri akıtan zât, elbette zamandan münezzehtir. Yâni, onunla bağlı ve kayıtlı değildir. Ve bu nehirde akanların hiçbiri, zamandan münezzeh olmayı lâyıkıyla bilemez.
  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Allah’ın zamandan münezzeh olması ne demektir?

  Reklam  İnsanların düşüncesini aşan fakat iman ettiğimiz bir durumdur. Allah insanların varlığından önce de var olması ve insanlar öldükten sonra da var olma durumuna zamandan münezzeh olmasının delilidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi