Sübyanlık diye bir şey var mıdır? Hamile bayanların sübyan muskası yaptırması caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Sübyanlık diye bir şey var mıdır? Hamile bayanların sübyan muskası yaptırması caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Sübyanlık diye bir şey var mıdır? Hamile bayanların sübyan muskası yaptırması caiz midir?

  Reklam  Sübyanlık diye bir şey var mıdır? Hamile bayanların sübyan muskası yaptırması caiz midir?

  Forum Alev
  Sübyanlık diye bir şey var mıdır? Hamile bayanların sübyan muskası yaptırması caiz midir?

  Sübyan kelimesi çocuklar anlamına gelir. Subyanlık –daha doğrusu ümmü subyan- ise, çocuklara bir çeşit cinlerin musallat olma hastalığıdır.

  Şuna dikkat etmek gerekir ki, eskiden tıp bilimi gelişmemiş olduğundan, çocuklarda meydana gelen bazı psikolojik veya biyolojik rahatsızlıkları da rahatlıkla sübyan olarak adlandırabiliyorlardı.

  Bizce, şekli ne olursa olsun çocuk rahatsızlığında, önce mutlaka bir çocuk uzmanına göstermek gerekir. İcap ederse, daha sonra bir psikiyatriste götürmek lazımdır. Çünkü, diğer metotlarda çok su-i istimaller olur, teşhislerin büyük çoğunluğu -tecrübeler göstermiş ki- yanlıştır. Örneğin çocuğun kusması, ağzından salyanın akması bu hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir(bk. Er-Rahmetu fi’t-Tbbi ve’l-Hikme, s.249). Halbuki bu günkü tıpta, bunlar çok daha farklı olarak değerlendirilmektedir.


  Muska konusuna gelince:

  Muska kelimesi bazı hastalıkları, kötülükleri ve nazarı uzaklaştırmak için boyna asılan veya üstte taşınan yazılı kağıt; üç köşeli şekilde katlanmış şey; üç köşeli bir nüsha manalarında kullanılır.

  Muska kelimesinin aslı "nüsha"dır. Arapça nüsha'dan Türkçeye bu şekilde, değişerek geçmiştir. Buna Kuzey Afrika'da "hurz", Doğu Arabistan'da "hamaya", "hafiz" yahutta "maâza", Türkiye'de "muska", "nusha" veya "hamail" denir. Hadis ve fıkıh kitaplarında, "rukye" olarak geçmektedir.

  Muska, genellikle olası bir hastalıktan korunmak veya tedavî amacıyle yazılarak taşınır. Çoğunlukla üçgen biçiminde meşin, teneke, gümüş ve altın kalplar içine konarak boyna asılır ya da kola takılır. Dört köşeli veya kalp biçimiııde kaplara da konan hamail, bütün İslâm dünyasında yaygın biçimde kullanılmaktadır.

  Muskalara yalnızca sûre, ayet, hadis veya bir dua yazıldığı gibi, Allah'ın, meleklerin, efsanevî kişilerin adları, anlaşılmaz tılsımlı sözler, simgeler, yıldız işaretleri, rakamlar, rumuz ve işaretler, insan ve hayvan resimleri ile garip harf şekilleri de yazılıp çizilmiştir. Sûre, ayet, hadis ve duanın yazıldığı muskalar İslâm dönemine; diğerleri ise, İslâm'dan önceki batıl inanç ve hurâfelere aittir.

  Müslümanlar arasında muskalara 113. sûre olan Felak, 114. sûre olan Nâs, Yasin, Fâtiha süreleri, Âyetü'l-Kürsi (2/256), Âyetü'l-Arş (9/130), diğer çeşitli ayet, hadis ve dualar yazılır.

  İslâm fıkhı âlimleri, zararı gideren şeyleri üçe ayırmışlardır: Birincisi, açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin olanlarıdır. İkincisi, tıbbî tedâvilerin bir kısmı gibi muhtemel (maznûn) olanlardır ve üçüncüsü de, okuyarak tedâvi gibi, etkisi ihtimalli olanlardır. Zararı gidereceği kesin olan şeyi kullanmak farz ve onu terketmek haramdır. Muhtemel olanı yapmak iyidir. Ancak onu terketmek haram değildir. Üçüncü türünü yapmak da caizdir (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'ân Dili, İstanbul 1970, IX, 6395 vd.).

  Dolayısıyle İslâm'a göre nazar, korku ve benzeri bazı psikolojik hastalıklar için sûre, ayet, hadis ve duaları okumak ve yazıp bir yere asmak caiz kabul edilmiştir.

  Her şeyden önce İslâm dini, insan sıhhâtinin korunmasına ve hastalandığı zaman tedâvî görmesine son derece önem vermiştir. Ebu Hureyre, İbn Abbâs ve İbn Mes'ûd'tan rivâyet edildiğine göre, birisi Hz. Peygamber (s.a.s)'in huzuruna gelerek, "Ya Rasûlallah, gerektiğinde tedâvi olalım mı?" diye sormuş. Hz. Peygamber (s.a.s) bu soru üzerine: "Ey Allah'ın kulları tedâvi olunuz. Yüce Allah ihtiyarlığın dışındaki her hastalığın şifâsını da yaratmış" diye buyurmuştur (Buhârî, Tıb, 1; et-Tirmizî, Tıb, 2;)

  Ebu Sâîd kanalıyla rivâyet edilen bir hadiste, Hz. Peygamber (s.a.s)'in muavvizeteyn* (Felak ve Nas) sûreleri nazil oluncaya kadar, insan ve cinlerin nazarlarından Allah'a sığındığı açıklanmaktadır (et-Tirmizî, Tıb, 16; İbn Mace, Tıb, 33).

  Hasta olan bir insanın dua etmesi ve okuması câiz olduğu gibi, salih kimselere bunu yaptırmak da câizdir. Hz. Aişe (r.a)'dan şöyle rivâyet edilmiştir: Hz. Peygamber (s.a.s) hasta olan akrabalarının üzerine okuyarak sağ eliyle onları sıvazlar ve şöyle derdi: "Ey Allah'ım, ey insanların Rabb'ı, şu hastalığı götür, şifâ ver, şifâ veren Sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Hastalığı ortadan kaldıracak bir şifâ ver" (İbn Mace, Tıb, 35, 36).

  Bu ve benzeri rivâyetlere göre, okuma ve yazma sûreti ile tedâvî caizdir. Ancak bunun için bazı şartlar vardır. Bu şartları şöyle sıralamamız mümkündür:

  1- Okunan ve yazılan şey sûre, ayet, hadis veya manası anlaşılan dua olacak.

  2- Manası bilinmeyen bir takım isim, harf, resim ve işâretler kullanılmayacak.

  3- Tıbbi tedâvide olduğu gibi, burada da şifâ verenin yalnız Allah olduğuna inanılacak; O'ndan başkasından hiç bir şey umulmayacaktır.

  4- Sevdirmek veya nefret ettirmek gibi, tedâvi ile alakası olmayan şeyler için yapılmayacaktır (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'ân Dili, IX, 6397).

  Dikkat edilecek diğer bir husus da muska yazarken veya yazdırırken, İslâm'a muhalif olan her şeyden uzak durmak gerekir. Ölçü İslâm ve niyet Allah'ın rızası olmalıdır.

  Âlimlerin çoğunluğu, okuma veya yazma yolu ile tedâviden ücret almayı câiz görmüş bunu haram kabul etmemişlerdir (et-Tirmizî, Tıb, 20; el-Aynî, Umdetu'l-Kari, V, 647). Ancak bunu istismar etmemek gerekir.

  Yukarıdaki şartlara uygun olarak yazılan muskaları kullanmak ve taşımak caizdir. İslâm dini açısından herhangi bir sakıncası yoktur; fakat bu şartlara aykırı olarak yazılan ve taşınan muskalar, Allah'a ortak koşma (şirk) anlamına gelebileceğinden, kesinlikle yasaklanmış, haram kabul edilmiştir.


  Bilgi için tıklayınız...

  Dua konusunda yapılan bilimsel araştırmalar için tıklayınız.

  Cinlerden korunmak konusunda bilgi için tıklayınız.

  Cinlerden ve şeytanlardan korunmak için okunacak dualar için tıklayınız.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  RAAJAA
  Emekli

  --->: Sübyanlık diye bir şey var mıdır? Hamile bayanların sübyan muskası yaptırması caiz midir?

  Reklam  evet arkadaşım bu dediğiniz hastalıktan yani subyan hastalığına benzer bişide benim annemde vardı :(
  ben 22 yaşındayım..
  9 tane kardeşim vefat etti.. :(
  benim ana doğum yaşım 24 ama bi kardeşimin tam nüfus kağıdını alacakları gün vefat etmiş o yüsden geç yazdırmışlar..herneyse..
  annem çok çabuk sinirlenen üzüntüye gelemeyen biri..
  götürmediğiz hastane hoca kalmadı..
  vakıfgureba-okmeydanı ssk-samatya-çapa-haseki-özel siyami ersek has.-bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi...hepsinede götürdük bi çare bulamadılar..beykozda adıyamanda,ist..belirli semtlerinde hocalara götürdük bi çare bulamadılar..
  Annem kendini kaybettiği zaman kendini çok döver elini sıktığı zaman 10 kişi gelsin elini açamaz.. :(
  ama Yüce Mevlamın işi işte..babam bi gün durakta beklerken rasladığı bir hoca ( Allah(c.c) ondan Razı olsun..Allah(c.c) rahmet eylesin) vefat etti...
  onun yazdığı muska sayesinde düzeldi..
  tabi şifayı veren Yüce Allah(c.c) o sadece bi vesile...
  yani demek istediğim böyle bir hastalık var...

  paylaşım için teşekkürler...
  ;) 3. 3
  duray
  Yeni Üye
  Selamünaleyküm,
  sitedeki ümmü sübyan üzerine olan yazinizi. gördüm. Benimde 5 Tane cocugum vefat etti 2 tanesi 19 aylikken 2 tanesi 6 aylikken biride karnimda vefat etti. Cocuklarimi bir sürü doktorlara götürdük caresini bulamadik. kimisi ümmü sübyan var kimisi baska bir sey var dedi,. Annenizdeki bu muskada ne yaziyor hic baktiniz mi. bana bu konuda detayli bilgi verirsenin cok memnun olurum. sizin kardeslerinizdemi dogduktan sonra vefat etti, nasil oldu. Allah rizasi icin beni bilgilendirin. 4. 4
  duray
  Yeni Üye
  Selamünaleyküm Raajaa,
  sitedeki ümmü sübyan üzerine olan yazinizi. gördüm. Benimde 5 Tane cocugum vefat etti 2 tanesi 19 aylikken 2 tanesi 6 aylikken biride karnimda vefat etti. Cocuklarimi bir sürü doktorlara götürdük caresini bulamadik. kimisi ümmü sübyan var kimisi baska bir sey var dedi,. Annenizdeki bu muskada ne yaziyor hic baktiniz mi. bana bu konuda detayli bilgi verirsenin cok memnun olurum. sizin kardeslerinizdemi dogduktan sonra vefat etti, nasil oldu. Allah rizasi icin beni bilgilendirin.

 5. 5
  RAAJAA
  Emekli
  duray
  Selamünaleyküm Raajaa,
  sitedeki ümmü sübyan üzerine olan yazinizi. gördüm. Benimde 5 Tane cocugum vefat etti 2 tanesi 19 aylikken 2 tanesi 6 aylikken biride karnimda vefat etti. Cocuklarimi bir sürü doktorlara götürdük caresini bulamadik. kimisi ümmü sübyan var kimisi baska bir sey var dedi,. Annenizdeki bu muskada ne yaziyor hic baktiniz mi. bana bu konuda detayli bilgi verirsenin cok memnun olurum. sizin kardeslerinizdemi dogduktan sonra vefat etti, nasil oldu. Allah rizasi icin beni bilgilendirin.
  Ve aleyküm Selam ...
  Muskayı asla açıpta içine Bakmadım...Ne yazdığını bilemiyeceğim..
  Evet 1'i hariç diğerleri doğduktan sonra vefat etti..En fazla yaşayanı 2,5 yaşına kadar yaşadı..1 taneside annemin karnında vefat etti..Sebebi ise annem hastalandığında(dışarı hastalığı deniyor -gavur perisi müslüman perisi) olayı..Hastalandığında kendini çok yumruklar karnını felan ozaman kardeşimi kaybetmişim.. :(
  Annem hastalandığı zamanelini sıktığı zaman 10 kişi gelse açamıyor..Boynundan muskayıo atmaya çalışıyor...Ama o hastalığı zarfında ona besmele çektirebilirsek kendine geliyor az çok..o baygınlıktan kurtuluyo..Şuan iyi Allah(c.c)'a şükür...
  Gerçi artık muskada işlevini yitirdi.. :( Çünkü bir iğne deliği varmış herhalde su geçirmiş..o yüzden..

  inşallah yardımcı olabilmişimdir..
  Eğer olamadıysam sormak istediğiniz birşey varsa sorabilirsiniz ...
  Elimden gelen araştırmayı yaparım..

  Allah(c.c) yar ve yardımcınız olsun..
  Başınız sağolsun :(


  Allah(c.c)Razı olsun ;)


+ Yorum Gönder
sübyan perisi,  subyan perisi,  sübyan perisi nedir,  sübyen perisi,  subyan perisi nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi