Dua ne demektir ve niçin yapılır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Dua ne demektir ve niçin yapılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Dua ne demektir ve niçin yapılır?

  Reklam  Dua ne demektir ve niçin yapılır?

  Forum Alev
  Dua ne demektir ve niçin yapılır?

  Dua, istemek, talep etmek manasına gelir.

  Malûmdur, insanın dünya hayatı iki esas üzere yürüyor: Menfaati celp, zararları def. Yani hayatına lazım olan şeyleri temin etmek ve ona zarar verecek şeylerden de sakınmak, emin olmak. Bu iki sahada da insan son derece acizdir. Hücrelerinde cereyan eden olaylar gibi, yer yüzünde ve sema aleminde cereyan eden olaylara da müdahale etme konusunda son derce güçsüzdür. İşte bu yaratılış onu dua ibadetine yöneltir. Kendi irade ve kudretinin yettiği kadarını eksiksiz yerine getirdikten sonra, geriye kalan sonsuz sahada bu aciz kulun en büyük vesilesi ve tesellisi Rabbine yalvarmak, Onun lütfuna sığınmak, uğraması muhtemel zararlar için de ondan medet dilemektir.

  Namaz, oruç ve sair ibadetlerin her biri, bir yönüyle de birer duadır. Gözü güneşe kavuşturan Allah, bizi de cennete kavuşturmaya kâdirdir, yeter ki, ibadetimiz ve duamız kabul olsun...

  Nur Külliyatından Mektûbat’ ta dua konusunda şöyle buyrulur:

  “Hem dua bir ubudiyettir. Ubudiyet ise semeratı uhreviyedir. Dünyevî maksatlar ise o nev’i dua ve ibadetin vakitleridir.”

  İnsan dua ederken, A’raf Sûresinde geçen “Rabbinize yalvara yalvara, için için dua edin.” emrine uyar. Ona sığınır, Ondan ister, Onun mağfiretini talep eder. İşte bu hâl bir ibadettir ve meyvesini âhirette verecektir.

  İstemenin en ileri derecesi, Ondan yine Onun rızasını dilemek, yakınlığına talip olmak, Ona imanda, Onu sevmede ve Ondan korkmada kemâle ermeyi istemektir; “Kalpler ancak Onun zikriyle mutmain olur.” mealindeki âyetin verdiği derin mesaja kulak vererek, Ondan Onu anmayı dilemektir; bize bizden daha yakın olduğunun şuuru içinde, Onun yakınlığını kalbimizde duymayı istemektir.
  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Dua ne demektir ve niçin yapılır?

  Reklam  Dua istemek anlamına gelmektedir. İnsan aciz bir varlıktır. İhtiyacı olanları olmasını istediği şeyleri Allah'tan dilemek için ellerini açar ve Allah'ın onun isteklerini kabul etmesi için yalvarır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi