Konserve, meyve suyu gibi işlemlerde, meyve iç kurtlarının olması haram olur mu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Konserve, meyve suyu gibi işlemlerde, meyve iç kurtlarının olması haram olur mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hazal.
  Üye
  Reklam

  Konserve, meyve suyu gibi işlemlerde, meyve iç kurtlarının olması haram olur mu?

  Reklam  Konserve, meyve suyu gibi işlemlerde, meyve iç kurtlarının olması haram olur mu?

  Forum Alev
  - “Tatarhaniye’de ‘bir çorbaya bir et kurdu girse, çorba necis olmaz. Ancak kurt parçalandığı takdirde çorba da yenmez. Çünkü, söz konusu kurt aslında temiz olsa bile, artık bir meyte (ölü/leş) dir”. Ben de derim ki, “ Bu ifadeden, meyve ve ürünlerdeki kurdun hükmü de anlaşılmış olur”(Reddu’l-Muhtar, 1/349). İbn Abidin’in bu ifadesinden anlaşılıyor ki, bir meyve veya yiyecekte bulunan kurt parçalanmadığı sürece onlara bir zararı olmaz.

  - Bu konu Fetvayı Hindiye’de de aynen işlenmiş ve konu şöyle seslendirilmiştir:

  “Bir çorbaya bir et kurdu girse, çorba necis olmaz. Ancak kurt yenmediği gibi, parçalandığı takdirde çorba da yenmez.” (F. Hindiye, 43/275-Şamile).

  - Meyve kurtlarının -meyvelerden ayrı- bağımsız bulunmaları durumunda yemek caiz değildir. Malikîler dışında, diğer üç mezhep alimleri bunda hemfikirdir.

  Fakat, meyveden ayırmadan, meyveyle beraber yemek, caizdir. Çünkü, bu kurtları meyvelerden ayırmak çok zordur. (bk. Nihayetu’l-muhtaç, 2/255; Muğni’l-muhtaç, 1/369-Şamile-; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/509). Bazı alimlere göre, ayıklanması kolay olsa bile meyve ve yiyeceklerle birlikte yenmesinde bir sakınca yoktur. (bk. el-Fetava’l-fıkhıyetu’l-Kübra,9/444-Şamile).

  - Fetava’ş-şebeketil’-İslamiye’nin verdiği bilgiye göre, Hanefi Mezhebi'ne göre, henüz canlanmamış olan meyve kurtları, yiyeceklerle birlikte olduğu gibi, tek başına da yenebilir. Ruh girdikten sonra hiçbir surette yenmez. Diğer üç mezhebe göre, canlanmış olsun, olmasın, yiyeceklerle birlikte yenmesinde bir sakınca yoktur.(bk. a.g.e, 3/525-Şamile)


  Okunma Sayısı : 1127
  Sorularla İslamiyet
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Konserve, meyve suyu gibi işlemlerde, meyve iç kurtlarının olması haram olur mu?

  Reklam  Bu konuda mezheplerin farklı görüşleri olduğu için kişi bulunduğu mezhebe göre hareket edebilir. Kurdun tek başına yenmesi haram olarak görülürken yiyeceklere karışması durumunda ayıklanması zor olduğu için yenilmesi caizdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi