Kıyamet anını ölüler de yaşayacak mı?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kıyamet anını ölüler de yaşayacak mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hüsran_01
  Üye
  Reklam

  Kıyamet anını ölüler de yaşayacak mı?

  Reklam  Kıyamet anını ölüler de yaşayacak mı?

  Forum Alev
  Değerli Kardeşimiz;

  Kıyametin hâdisâtından ervâh-ı bâkiye müteessir olacaklar mı?

  Elcevap: Derecatlarına göre müteessir olacaklar. Melâikelerin tecelliyât-ı kahriyede kendilerine göre müteessir oldukları gibi müteessir olurlar. Nasıl ki bir insan, sıcak bir yerde iken, hariçte kar ve tipi içinde titreyenleri görse, akıl ve vicdan itibarıyla müteessir olur.

  Öyle de, zîşuur olan ervâh-ı bâkiye, kâinatla alâkadar oldukları için, kâinatın hâdisât-ı azîmesinden, derecelerine göre müteessir olmalarını; ehl-i azap ise elemkârâne, ehl-i saadet ise hayretkârâne, istiğrabkârâne, belki bir cihette istibşarkârâne teessüratları bulunmasını, işârât-ı Kur'âniye gösteriyor. Zira, Kur'ân-ı Hakîm, her zaman kıyametin acaibini tehdit suretinde zikrediyor, "Göreceksiniz" diyor. Halbuki, cism-i insanî ile onu görenler, kıyamete yetişenlerdir. Demek, kabirde cesetleri çürüyen ervahların da o tehdid-i Kur'âniyeden hisseleri var.

  Said Nursi, Mektubat, On Beşinci Mektup - s.373
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Kıyamet anını ölüler de yaşayacak mı?

  Reklam  Kıyamet gününe herkes şahit olacaktır. Fakat herkes günah ve sevaplarının derecesine göre kıyametin etkisine tanık olacak ve yaşayacaktır. Müminlerden bazıları sevapları onları alıp götürecektir.+ Yorum Gönder
ölüler kıyameti görecek mi,  kıyameti ölüler görecek mi,  kıyameti kimler yaşayacak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi