Allahü tealayı sevmenin sebebi nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Allahü tealayı sevmenin sebebi nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Allahü tealayı sevmenin sebebi nedir?

  Reklam  Allahü tealayı sevmenin sebebi nedir?

  Forum Alev
  Allahü tealayı sevmenin sebebi nedir?
  CEVAP

  Allahü teâlâyı sevmenin beş sebebi vardır:
  1- Herkes kendisinin olgunlaşmasını ve hiç yok olmadan devam etmesini ister. Kendini ve Rabbini bilen, varlığının devam etmesinin kendi elinde olmadığını, ancak Allahü teâlânın dilemesiyle var olduğunu anlar. Varlıkların hepsi Allahü teâlânın kudretiyle vardır. Hiç kimse kendi kendini yaratıp, hayatını devam ettiremez. O hâlde kişinin, kendini yaratan, çeşitli nimetler veren, yaşatan Rabbimizi sevmemesi mümkün değildir. Eğer sevmiyorsa, kendi yaratılışını bilmediğinden, cehaletindendir. Çünkü sevgi, mârifetin [bilmenin, anlamanın] meyvesidir.
  Bir şey önce bilinip anlaşıldıktan sonra sevilir. Yani mârifet olmadan sevgi olmaz. Sevgi mârifete göredir. Mârifet ne nispette ise, sevgi de o nispette olur. Rabbini bilen O’nu sever. Çünkü kendisini seven bir kimsenin, kendisini yaratıp çeşitli nimetler vereni sevmemesi düşünülemez. Güneşin yakıcı sıcağına maruz kalan, gölgeyi sever. Gölgeyi seven de ister istemez, gölge veren ağaçları sever.
  Kâinatta ne varsa, Allaha nispetle, gölgenin ağaca nispeti gibidir. Gölgenin varlığı ağacın varlığına bağlı olduğu gibi, her şey Allahın eseri olup, hepsinin varlığı, O’nun varlığına bağlıdır.
  2- Herkes kendine iyilik edeni sever. Bir zengin, birçok malını sana verip, “Bunlar senin, istediğin gibi harca” dese, bu ihsanı tamamen zenginden bilmek yanlış olur. Zengini ve o malı yaratan, seni zengine sevdiren, sana mal vermesinin, zengin için hayır olduğu düşüncesini veren kimdir? Eğer zengin, seni sevmeseydi, malı sana vermekle, dünya ve âhirette hiçbir kazancının olmayacağını bilseydi, sana malının zerresini verir miydi? Şu halde, Cenâb-ı Allah bu sebepleri yarattı. Demek ki, sana asıl ihsanda bulunan, bu işe zengini vasıta edendir. Zengin, o malı sana vermekle peşin veya ilerisi için bir menfaat düşünmüştür. Seni minnet altına almak, kendini övdürmek, cömertlikle meşhur olmak, gönülleri kendine bağlamak, herkesi kendine sevdirmek ve saydırmak gibi peşin menfaati vardır. Ayrıca, âhirette çok sevap kazanmak üzere ilerisi için yatırım yapmaktadır. Yoksa hiç kimse, malını boş yere vermez, bir maksat için verir. Maksadı sen değilsin. Sen onun maksadını yerine getirmek için bir vasıtasın.
  Demek ki sana iyilik eden, sana değil, kendine iyilik etmiş olur. Sonra, o verdiğinden fazlasını beklemektedir. Çünkü o, Allahın en az bire on veya bire yedi yüz, hatta daha fazla vereceğini biliyor. Böyle bir ümidi olmasa sana mal verir miydi?
  3- İnsan, kendine faydası dokunmasa bile, iyilik edenleri sever. Kendine zararı dokunmasa bile kötülük edenlerden de nefret eder. O halde, bütün mahlukları yaratıp, onlara çeşitli nimetler ihsan eden yalnız Allahtır. Herkese iyilik eden de sevilir.
  4- Kendine hiçbir faydası olmasa da insan, güzeli, güzelliğinden dolayı sever. Beş duyu ile de anlaşılmayan; fakat kalb gözü ile görülen güzellikler de vardır. Güzel ahlak böyledir. İmam-ı a’zam hazretlerini güzel vasıflarından dolayı severiz. Demek ki güzel sevilir. Mutlak güzel, ortağı eşi, benzeri olmayan, dilediğini yapan yalnız Allahü teâlâdır.
  5- İnsan, benzediği şeye meyleder. Çocuk çocukla, büyük büyükle arkadaşlık kurar. Âlim âlimi, bir sanatkârdan daha çok sever. İlim sahibi olan da, her şeyi bilen Allahı sever. Basîret sahipleri gerçek sevgiye lâyık olanın yalnız Allah olduğunu bildirmişlerdir. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Allahü tealayı sevmenin sebebi nedir?

  Reklam  Allahu tealayı sevmek için bir çok nedenimiz vardır. Bir insan bize bir iyilik yaptığında ona karşı borçlu hisseder mahcup oluruz. Allah'ın sayısız nimetleri koruyup kollaması onu sevmenin bir kaç nedenlerden bazılarıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi