Dünya ve ahırette mutlu olmak için ne yapmak gerekir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Dünya ve ahırette mutlu olmak için ne yapmak gerekir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Dünya ve ahırette mutlu olmak için ne yapmak gerekir?

  Reklam  Dünya ve ahırette mutlu olmak için ne yapmak gerekir?

  Forum Alev
  Dünya ve ahırette mutlu olmak için ne yapmak gerekir?
  CEVAP

  Dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden, yani iyi bir müslüman olan herkes, dünya ve ahırette mesud olur. Dünya ve ahıret saadetinin başı, en iyisi, Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmaktır. Bu da dinimize uyarak, yani farzları, sünnetleri yaparak ve haramlardan, mekruhlardan sakınarak kazanılır. Fakat bunları ihlas ile yapmak gerekir.
  İhlas, kalbin temiz olması demektir. Kalbin temiz olması da, dünyaya düşkün olmaması, onu sevmemesi, yalnız Allahü teâlâyı sevmesidir. Kalbin Allahü teâlâyı sevmesi için, bir şey yapmak, çalışmak gerekmez. Kalb, dünya sevgisinden kurtulursa, Allah sevgisi kalbe kendiliğinden yerleşir. Kalbin dünya sevgisinden kurtulması için, dünyayı unutması gerekir. Dünyayı unutmaya (Fenafillah) denir. Fenafillaha kavuşmak, Allahü teâlâyı çok anmakla veya evliyadan büyük bir âlimin kitaplarından istifade etmekle de olur.
  Allahü Teâlâyı Anmak

  Allahü teâlâyı anmak üç türlü olur;
  Kalb ile çok (Allah) demek, çok çok (La ilahe illallah) demek ve dine uyarak, sanat, ticaret ve her mübah işleri yapmaktır. İlk ikisinin tesiri daha seri olur.
  Âlim ve velî olan bir zatın hayatını okuyarak, onu çok sevip, çok hatırlamak, ona yalvarmak da fenaya (Allah rızasına kavuşmaya) yardım eder. Kabrini ziyaret edince, faidesi daha çok olur. Kalb fânî olunca, aklın, fikrin ve hafızanın da dünya işlerini unutması icab etmez. Kalb fânî iken de, bütün organlara, akla, fikre, hafızaya, her çeşit dünya işlerini yaptırır, başka insanlar gibi dünya işlerine de çalışır. Bütün insanlık vazifelerini, her iyiliği yapar. Yaptığı bütün dünya işleri dine uygun olduğu için hepsi de zikr yani Allahü teâlâyı anmak, hatırlamak olur.
  İhsan sahibini sevmek
  Muhammed Masum hazretleri buyuruyor ki:
  İhsan eden, iyilik eden sevilir. Hadis-i şerifte, (İhsan sahibini sevmek, insanların yaratılışında vardır) buyuruldu. Bütün iyilikleri yaratan, insana can, mal, sıhhat veren, zararlardan, korkulardan koruyan Allahü teâlâyı sevmek, insanlık icabıdır.
  Sevmenin üç alameti vardır:
  1- Onu sevenleri sevmek,
  2- Ona itaat etmek,
  3- Onu, dil ile, beden ile övmek.
  Bunlardan ikincisine (Şükr), üçüncüsüne (Hamd) etmek denir. Onu sevenleri, O da sever. İhsanlarını arttırır. Allahü teâlânın sevgisini kazanmağa çalışana (Salih kul) denir. Bu sevgiyi kazanmış olana (Velî) denir.
  Başkalarının da kazanması için çalışan Velîye (Vesile) denir. Allahü teâlâ, Kur'an-ı kerimin Maide suresinde, (Vesile arayınız!) buyuruyor. Vesilenin bu iyiliği, bu ihsanı, dünya ve ahiret nimetlerinin en kıymetlisidir. O hâlde, onu sevmek, hem bu ihsanın sahibi olduğu için, hem de, Allahü teâlânın sevgili kulu olduğu için, çok gerekir ve insanın birinci vazifesidir. Hakiki vesileye kavuşmak, en büyük saadettir. (C.1, m.27) 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Dünya ve ahırette mutlu olmak için ne yapmak gerekir?

  Reklam  makale güzel olmuş saolun+ Yorum Gönder
ahiret için ne yapmalıyız,  ahiret icin ne yapmali,  alim olmak için ne yapmak lazım,  ahiret icin neler yapmaliyiz,  mutlu olmak için ne yapmak gerekir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi