Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı, fakir hiç dağıtmasa da olur mu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı, fakir hiç dağıtmasa da olur mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı, fakir hiç dağıtmasa da olur mu?

  Reklam  Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı, fakir hiç dağıtmasa da olur mu?

  Forum Alev
  Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı, fakir hiç dağıtmasa da olur mu?
  CEVAP

  Kurban etini, kesen kimse de yiyebilir. Fakir olsun, zengin olsun, herkese ve zimmî kâfire de verebilir. Etin üçte birini evine, üçte birini komşulara, gerisini fakirlere vermek müstehabdır. Hepsini fakirlere sadaka vermek veya kendi evine bırakmak da câiz olur. (Behcet-ül-fetâvâ)
  Kurban etini, evinde 3 günden fazla bırakabilir. Kurban sahibi zengin değilse, çoluk çocuğunun et ihtiyacını karşılamak için hepsini evinde bırakabilir. (Bedâyi)
  Hayvan kesildikten sonra eti telef olsa [mesela yansa, köpekler yese], vacip sâkıt olur. Tekrar kesmek gerekmez. Kan akıtmakla vacip yerine gelmiştir. (Hindiyye)
  Kurbanın hiçbir yeri satılmaz. Eğer bir kısmı satılırsa, satılan kadarının bedelini tasadduk etmek gerekir. Fakat kurbanın eti ile yenecek birşey alınıp yense, o miktarı tasadduk gerekmez. (Hindiyye, İ. Âbidîn)
  Dört mezhepte de, gayrimüslime zekât verilmez, fakat herhangi bir fayda umularak zimmî gayrimüslime sadaka verilebilir. Hanefî’de zimmî gayrimüslime kurban eti de verilebilir, Şâfiî mezhebinde ise verilmez.
  Aslında her türlü sadakayı salihlere, iyilere vermek elbette faziletlidir. Herhangi bir sebeple, mesela, İslâmiyeti sevdirmek için fâsıklara, kâfirlere de vermek câizdir. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kurban etinin dağıtımı nasıl olmalı, fakir hiç dağıtmasa da olur mu?

  Reklam  teşekkür ederim 3. 3
  imam
  Üye
  kurban etini dağıtmasak olur ama en güzeli, Kurban etini üç bölüme ayırmaktır.
  bir bölümü aileye, bir bölümü komşu ve akrabalara, bir kısmı fakirlere verilmesidir.+ Yorum Gönder
kurban dağıtımı nasıl olur,  kurban dağıtım şekli,  kurban etini dağıtmasak olurmu,  kurbanın dağıtım şekli,  kurbanın dağıtımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi