Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek caiz midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek caiz midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek caiz midir?

  Reklam  Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek caiz midir?

  Forum Alev
  Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek caiz midir?
  CEVAP

  Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek, akla yanlış gibi gelmekte ise de, ceddimiz hürmet olarak bunlara "Ana-baba" demişlerdir.
  (Bekara) suresinin 133. ayet-i kerimesinde, Yakub aleyhisselama hitaben (Baban İbrahim, İsmail ve İshak) buyuruluyor. Bilindiği gibi, Yakub aleyhisselam, İshak aleyhisselamın oğludur. İsmail aleyhisselam amcası, İbrahim aleyhisselam ise dedesidir.
  İbrahim aleyhisselamın babası Taruh olduğu hâlde, amcası ve üvey babası Azer için Kur'an-ı kerimde (İbrahimin babası) ifadesi geçmektedir. (Enam 74)
  Peygamber efendimizin, amcası Ebu Talibe ve Ebu Lehebe "Baba" dediği hadis-i şeriflerle sabittir. Türkiyede de, insanlara iyilik eden, onları himayesine alan kimselere mecaz olarak, "Baba adam", "Fakir babası" dendiğini hepimiz biliriz. Yaşlı kimselere de hürmeten "Baba" denir.
  Yaşlı kadınlara da , "Ayşe ana", "Fatma ana" veya "Hacı anne" dendiği meşhurdur. Böyle söylemekle, yani baba demekle, o kimse bizim babamız olmadığı gibi anne dediğimiz kadın da annemiz olmaz. Bunlar hürmet için söylenir.
  Yine yaşlı kimselere, bir akrabalığımız olmadığı hâlde, "Amca, dede", yaşlı kadınlara da, "Teyze, nine" deriz. Bunlar bir saygı ifadesidir.
  Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek ise daha tabiidir. Riya maksadıyla söylenirse, riya, saygı için söylenirse saygı olur. Ceddimiz, kayınvalideye ve kayınpedere, "Hanım anne", "Bey baba" da demişlerdir. Hakiki ana-baba ile karışmamaları için böyle söylemek daha iyidir. Bazı yerlerde kayınvalideye "Cici anne" de diyorlar. Bunlar mubah adetlerdir. Günah olmıyan adetlere uymakta mahzur yoktur. Hatta mubah olan adete uymamak şöhrete, kalb kırmaya sebep olursa böyle adetlere uymak gerekir. (Hadika) 2. 2
  ♥AyaStafaNoS
  Emekli

  --->: Kayınvalideye ve kayınpedere, "Ana-baba" demek caiz midir?

  Reklam  Allah Razı Olsun Abi...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi