Dualarda sayının önemi nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Dualarda sayının önemi nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aysegul63
  Üye
  Reklam

  Dualarda sayının önemi nedir?

  Reklam  Dualarda sayının önemi nedir?

  Forum Alev
  merhabalar.dua okurken sayıların ne kadar önemi vardır.ben bu konuda çok dikkat ediyorum.mesala hergün 100 selati tefriciye, 100 la havle vela...,gibi yada 3 kere bir dua var onu okuyosun sonra haşr süresinin son 3 ayetini okuyosun gibi.tesbihler çekiyorum ama sayıya çok dikkat ediyorum.bu konu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz.teşekkürler. 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  --->: dualarda sayının önemi nedir?

  Reklam  Halis ECE

  Tevhid hatmi'nin tesiri ve adedi

  Şeyh Ebu’r-Rebi’ Hazretleri, keşfi açılmış bir genç ile yemek yiyordu. Yemekten evvel de, 70 bin tevhid okumuştu. Keşfi açılmış genç yemeğe uzanırken bir anda gözünün önünden perdeler kaldırıldı ve annnesinin cehennemde azab edildiğini görünce, üzüntü ile elini yemekten çekti ve ağlamaya başladı. Yanındakiler, neden yemediğini ve ağladığını sorunca da, gözyaşları içinde gördüklerini anlattı.

  Şeyh Ebur Rebi’ Hazretleri içinden, “Ya Rabbi! Bilirsin ki, yemeğe oturmadan senin rızan için 70 bin tevhid okumuştum, onları bu gencin annesine bağışlıyorum” diyerek içinden niyazda bulundu.

  Genç hemen gülmeye başladı, niye gülüyorsun denildiğinde, “Annem şu anda cehennemden kurtulup cennetlik oldu da ondan. Ama sebebini bilemiyorum” dedi.

  Tabii bilemezdi, çünki onun keşfi ve himmeti o kadardı. Ama Şeyh Ebu’r-Rebi’ sebebini çok iyi biliyordu ve o sebep okunan 70 bin kelime-i tevhid idi.
  ***

  Hadis-i şerifte buyruldu ki, “Kim 70 bin 'Lâilâheillallah' derse, ölmeden önce Cennet ile müjdelenir.[Kelime-i Tevhidin Fazileti S. 47]

  Tasavvuf ehlinin ileri gelenlerinden bir çoklarının Kelime-i Tevhid'i bu sayı üzerinde okumalarının dayanağı, bu hadis-i şerif olsa gerektir.

  Bu okunan 70 bin adet Kelime-i Tevhid'in tesiri-sevabı okuyan için olduğu ve kendisi cennetle müjdelendiği gibi, aynı hatmin başkaları için de okunması onlar için de aynı neticeyi verir.

  Nakşi yolu Müceddidin kolu silsilesinin 33. ve son halkasını teşkil eden Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.) hazretleri de, kelime-i tevhid hatminin adedi hususunda, “70 bin tevhid de olsa, olabilir... Amma 72 bin olsa daha iyi ve daha müessir olur” buyurmuşlardır.


  ***

  Büyükler "Usulsüz vusûl (başarı) olmaz" demişler. Adetleri şart olarak gösteremeyiz ama İslâm alimleri adet konusunda bir görüş bildirmişlerse, mutlak hikmeti vardır demek lazımdır.  alıntıdır
 3. 3
  aysegul63
  Üye
  Allah razı olsun.teşekkür ederim. 4. 4
  mum
  Özel Üye

  merhabalar.dua okurken sayıların ne kadar önemi vardır.ben bu konuda çok dikkat ediyorum.mesala hergün 100 selati tefriciye, 100 la havle vela...,gibi yada 3 kere bir dua var onu okuyosun sonra haşr süresinin son 3 ayetini okuyosun gibi.tesbihler çekiyorum ama sayıya çok dikkat ediyorum.bu konu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz.teşekkürler
  Sayı bazı durumlarda önemlidir.
  Eğer Peygamberimiz (sav) bazı zikirleri sayı ile yapmış ve o şekilde tavsiye etmişse bizlerde uyarız. namazdan sonra 33 sübhanallah 33 elhamdülillah 33 Allahu Ekber ve 100'e şu zikirle tamamlarız.: "lailahe illellahu vehdehu la şerike lehu lehulmulku ve lahul hamdu ve huve ala kulli şey'in kadir."
  Sünnette sayı belirtilmemişse biz dilediğimiz kadar söyleme hakkımız var.
  Allaha emanet ol.

 5. 5
  aysegul63
  Üye
  Çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Sizde Allah'a emanet olun.

+ Yorum Gönder
dualarda sayıların önemi,  duada sayının önemi,  dualarda sayı önemlimi,  dualar neden sayıyla okunur
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi