Cünüpken yemek yenir mi? - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cünüpken yemek yenir mi? - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Cünüpken yemek yenir mi? - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir?

  Reklam  Cünüpken yemek yenir mi? - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir?

  Forum Alev
  Cünüpken yemek yenir mi? - Cünübün uyuması - Cünüp olan kimseyle oturmak - Cünüp olana dokunmak - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir?
  Bir insanın cünüb olması haram değildir ve cünüb olan bir kişi de pis değildir. Ancak bu durumda olan bir insan gusül abdesti almadan bazı ibadetleri yapamamaktadır.

  Cünüp olan kimseye yasak olan şeyler aşağıya alınmıştır:
  1 -Namaz kılmak,
  2- Kabe'yi tavaf etmek,
  3- Kur'ân-ı Kerîm'e dokunmak ve onu taşımak. Binâenaleyh üzerine âyet-i kerîme yazılı olan madeni veya kağıt paraya abdestsiz veya cünüp olarak dokunmak veya taşımak caiz değildir. (Mecma'ul-emhur c. l. s. 26 )

  Bunun dışında cünüp olan kimse günlük işlerini yapabilir, kadın evinde temizliğini ve diğer işleri yapabilir. yaptığı işlerin hepsi temizdir.

  Cünüp olanların yaptığı bazı şeyler vardır ki, bunlar kendileri için mubahtır. Ancak en kısa zamanda gusül almak iyidir. Özellikle bir namaz vakti geçirmeden yıkanmak ise farzdır. Bununla beraber cünüp olarak yemek içmek, uyumak haram değildir. Konuyu haram ve helal noktasından değerlendirmek böyledir.

  Cünübün uyuması:

  Gudayf ibnu'l- Haris şöyle anlatıyor: "Hz. Âişe'ye: "Rasulullah (s.a.v.) cenabetten gecenin başında mı yıkanırdı, sonunda mı?" diye sordum. Hz. Âişe (r.a.) şöyle cevapladı: "Bazen başında, bazen de sonunda yıkanırdı." Ben: "Allahuekber! Bu konuda genişlik veren Allah'a hamd olsun" dedim."(1)

  Hz. Aişe (r.a.)'nin bir rivayeti de şöyledir:"Rasulullah, cünüpken uyur ve suya hiç dokunmazdı. "(2)

  Hz. Ömer, geceleyin cünüp olduğunu (ne yapacağım) sordu. Rasulullah (s.a.v.): "Abdest al, uzvunu yıka, sonra uyu"dedi.(3)

  Bu delillere göre, cünüp olan kimsenin uyumadan önce abdest alması daha uygundur. Bu arada şunu da unutmadan söylemek gerekir.

  Bu uyuma işi namaz vaktinin geçirilmemesi şartına bağlıdır.

  Cünübün yemesi ve içmesi:

  Cünüpken insanların yeme ve içmesinin nasıl olacağını yine Rasulullah (s.a.v.)'ın sünnetinden öğrenelim. Rasulullah (s.a.v.), cünüpken yemek ve içmek istediğinde ellerini yıkar ve sonra yer içerdi.(4) "Peygamber (s.a.v.), cünüpken yemek yemek veya uyumak istediği zaman abdest alırdı."(5)

  Cünüp olan kimsenin yemek içmek için sadece ellerini yıkaması yeterlidir, ancak abdest alması daha iyi olur.

  Cünüp olan kimseyle oturmak:

  Cünüp olan kimse diğer insanlarla oturabilir. Ancak dinimizce uygun olan hemen yıkanmasıdır. Ebu Hureyre (r.a.)'nin anlattığına göre, Rasulullah (s.a.v.), Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hureyre bu sırada cünüp olduğu için, Rasulullah (s.a.v.)'in yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi. Rasulullah (s.a.v.) onun geldiğini görünce sordu: "Ey Ebu Hureyre, neredeydin?" O da
  cevab verdi: "ben cünüp idim, pis pis yanınızda oturmak istemedim." Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle dedi: "Sübhanallah! Müslüman pis olmaz."

  Cünüp olana dokunmak:

  Cünüp olan kimseye dokunmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bu konuyla ilgili olarak şu hadisi delil olarak gösterebiliriz: Huzeyfe bin el- Yemân, bir gün Rasulullah (s.a.v.) ile karşılaştı. Peygamberimiz onunla musafaha etmek için ona doğru elini uzattı. Huzeyfe cünüp olduğunu söyledi. Rasulullah (s.a.v.) de bunun üzerine şöyle dedi: "Mü'min necis olmaz."(7)

  Cünüp olan kimselerin yukarıda zikrettiğimiz şeyleri belli ölçüler içinde yapmasında bir sakınca yoktur. Yani cünüp olanın yemesi, içmesi, uyuması, toplum içinde bulunması mubahtır. Ancak mü'minin hem maddî hem de manevî olarak her zaman temiz olması gerekir.

  Üzerindeki yükleri, ağırlıkları kaldırıp atması lazımdır. Bunun için ilk fırsatta, geciktirmeden gusül abdestini almak en iyisidir. Su bulunamadığı takdirde teyemmüm alarak bu yükten kurtulmak mümkündür. Teyemmümle ilgili bilgi almak için ilmihallere bakmanız yeterlidir.

  Sonuç olarak gusüle ihtiyacı olan erkek veya kadın her müslümanın zaman geçirmeden bu işi yapması en doğru harekettir. Yine çocuklara bu konuda (guslün alınışı) bilgi vermek, gusül gerektiren hallerle ilgili bilgilenmelerini sağlamak için yeterli kitab ve kaynak eserin temin edilmesi çocukların eğitimi açısından yararlı olacaktır.

  1 - Buhârî, Gusl 25, 27; Müslim, Hayz 21; Ebu Dâvud, Tah3aret 88, 90, Salât 343;
  Tirmizî, Taharet 87; Nesâî, Taharet 163, 164,165, Gusl 4, 5; Muvatta, Taharet 77
  2 - Ebu Dâvud, Taharet 88,90
  3 - Buhârî, Gusl 25,27; Müslim, Hayz 25; Ebu Dâvud, Taharet 87; Nesâî, Tah3aret 167;
  Tirmizî, Taharet 88; Muvatta, Tah3aret 76
  4 - Nesâî, Taharet 163-166
  5 - Nesâî, Taharet 163
  6 - Buhârî, Gusl 23, 24; Müslim, Hayz 115; Ebu Dâvud, TahSaret 97; Timüzî, Taharet
  89; Nesâî, Taharet 172
  7- Nesâî, Taharet 172
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Cünüpken yemek yenir mi? - Cünübün uyuması - Cünüp olan kimseyle oturmak - Cünüp olana dokunmak - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir?

  Reklam  lütfen acil cevap için buraya 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkürler bilgi için bu bir müslümanın kesinlikle bilmesi gereken bir konu bence :9 4. 4
  Ziyaretçi
  Bilgi için teşekkürler! :D

 5. 5
  Ziyaretçi
  bu bilgi iyi oldu heleki yemek yeme içme ve insanlara dokunmak için

 6. 6
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun

 7. 7
  Ziyaretçi
  eyw kardeşim Allah razı olsun

 8. 8
  Ziyaretçi
  Allah razi olsun emeği geçenlere

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çok saol kardeşim bu arada iyi bayramlar inş yazdığı şeyler doğrudur ůzerine alnma ama bazıları yalan yanlış şeyler sőylüyr bilion hadi iiii bayramlar eYw

 10. 10
  Ziyaretçi
  Teşekkürler. kafam diğer yazan yerlerde karıştı ama sağol. İyi bayramlar.... :) :) :) :)

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Cünüpken yemek yenir mi? - Cünüp olmak hangi ibadetlere engeldir?

  Reklam  Allah razi olsun yeme içmeyi haram diye biiyordum

 12. 12
  Ziyaretçi
  ALLAH bin kat razı olsun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
cünüpken yemek yenirmi,  cünüp olmak,  cenabetken yemek yenirmi,  cunupken yemek yenir mi,  cunupken yemek yenirmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi