İğne Orucu Bozarmı - Nihat Natipoğlu

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İğne Orucu Bozarmı - Nihat Natipoğlu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  İğne Orucu Bozarmı - Nihat Natipoğlu

  Reklam  İğne Orucu Bozarmı - Nihat Natipoğlu

  Forum Alev
  1. İğne orucu bozar mı?

  İslam âlimleri ramazanın gündüzünde kişiye yapılan iğneleri ikiye ayırmışlardır. Serum gibi gıda veren iğneler; bunlar orucu bozar. Ancak ağrı kesici veya tedavi edici antibiyotik türü iğneler ise orucu bozmaz. Bununla beraber mecbur kalınmadıkça iğneyi geceye bırakmak daha doğru olur.

  2. Bu yıl ki sadaka-i fıtır miktarı belli oldu mu?

  Oruç tutamayanların ödeyecekleri günlük fidye veya kişi başına ödenecek olan sadaka-i fıtır (fitre) miktarı aynıdır. Bir fakirin günlük doyum parasıdır. Bunun en alt limiti 7 liradır. Bunun üzerindeki rakamlar için ise bir sınır yoktur.

  3. Sahura kalkmak zorunda mıyız?

  Hz. Peygamber “Sahurda bereket vardır” buyurur. Sahura kalkmak Müslümanlara has bir özelliktir. Zira sahur esnasında yapılan duaların kabul edileceğine inanırız. Sahura kalkan aynı zamanda Kuran okuyabilme, namaz kılma gibi alışkanlıklar da edinebilir. Ancak bütün bunlarla beraber sahura kalkmak sünnettir. Kişi sahura kalkmasa da orucunu tutabilir.

  4. Oruç tutmuşken gündüz ciddi bir travma geçirsem ve orucu bozmak zorunda kalsam; 61 gün ceza orucu tutmam gerekir mi?

  Oruçlu iken ciddi bir tıbbi problem oluşursa veya hayatınızı tehlikeye sokacak bir olayla karşı karşıya kalacak olursanız veya hakikaten oruca devam edemeyecek bir hale gelirseniz orucunuzu bozarsınız. Bu keyfi bir bozma olmadığı için daha sonra bir güne bir gün kaza edersiniz.

  5. 10 gün ramazan orucu tutamazsam daha sonra bu 10 günü üst üste mi kaza etmeliyim?

  Hayır öyle bir zorunluluk yoktur. Yıl içerisinde istediğiniz periyotlarda orucunuzu tutarsınız. Aralıklı da tutabilirsiniz, art arda da. Kışın da, yazın da tutabilirsiniz.

  6. İftar vakti ezan okunmayan bir yerde orucumu nasıl açacağım?

  Elbette ki saate göre açarsınız. İftar saati veya akşam ezanı vakti oruç açma zamanıdır. Ezanı duyma mecburiyeti yoktur.

  7. Çok zor bir işte çalışıyorum. İnşaatta yük taşıyorum. Çok sıcak var; ne yapmamı önerirsiniz?

  Öncelikle şunu söyleyeyim sizin tutacağınız oruç, benim gibi serin bir ortamda, rahat şartlarda oruç tutacaklardan daha çok sevaplı olacaktır. Yüce Rabbimiz kişileri şartlarına göre mükafatlandırır. Oruçla ilgili durumunuza gelince; orucunuza başlayın gerçekten de dayanamaz hale gelince orucunuzu bozarsınız. Bundan dolayı ceza, kefaret, yani 60 gün oruç tutma cezası ödemeniz gerekmez. İleride bu günleri kaza edersiniz. Henüz tutup tutamayacağınızı denemeden peşince tutamam demeniz doğru olmaz.

  8. Kadınlar regl günlerinde oruç tutabilirler mi?

  Hz. Peygamber regl günlerinde kadınların oruç tutmayacaklarını ifade buyurmuştur. Büyük İslam âlimleri de bu kanaattedirler. Bu, kadınlar için bir rahatlıktır.
  Daha sonra tutmadıkları günleri kaza ederler.

  9. Sürekli dil altı kullanıyorum, oruç tutmam gerekir mi?


  Gündüzleri de dil altı kullanıyorsanız oruç tutmakla yükümlü olmazsınız. Bunun yerine fidyesini ödersiniz. Çünkü dil altı her ne kadar küçük de olsa netice itibariyle mutat yollardan birinden ve mideye girmesi niyeti ile alınmaktadır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: İğne Orucu Bozarmı - Nihat Natipoğlu

  Reklam  göz damlası orucu bozarmı 3. 3
  Ziyaretçi
  ßlmeyrek Kusmak oRucu ßoZaR Mı - ßilmeyerek YuTKuNMaK+ Yorum Gönder
iğne yaptırmak orucu bozar mı nihat hatipoğlu,  kan vermek orucu bozar mı nihat hatipoğlu,  kan aldırmak orucu bozar mı nihat hatipoğlu,  göz damlası orucu bozar mı nihat hatipoğlu,  antibiyotik iğne orucu bozar mı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi