GusüL Abdesti Ve Vesvese [Yardım]

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden GusüL Abdesti Ve Vesvese [Yardım] ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mehmet1q
  Yeni Üye
  Reklam

  GusüL Abdesti Ve Vesvese [Yardım]

  Reklam  GusüL Abdesti Ve Vesvese [Yardım]

  Forum Alev
  ÖnceLikLe Selamün Aleyküm.

  Ben GusüL Abdesti ALırken Ayak Ve EL Tırnak İçLerini , Gözbebegimi BiLe Yıkıyorum Acaba OraLarın Gerçekten Yıkmanması Lazımmı Yoksa Ben Aşırıyamı Kaçıyorum Ayrıca Banyoda 1 Saat Duruyorum GusüL Abdesti ALırken Maximum Kaç Dkda Biter Abdest Tam BiLmeyenLer Yazmasın..

  ALLah Razı OLsun Şimdiden...
 2. 2
  cihat10
  Üye

  --->: GusüL Abdesti Ve Vesvese [Yardım]

  Reklam  bu işin erbabı tabiki degilim ama biraz abartmıssın kardesım sonucta gusül abdestinin farzıda sünnetide belligzbebegi tırnak içi felan yazmıyor... 3. 3
  mehmet1q
  Yeni Üye
  ALLah Razı OLsun Kardesm

  Tam Emin OLan Birinden Yorum BekLiyorum GüsüL Abdest ALmak Eziyet OLuyor 4. 4
  cihat10
  Üye
  aynen kardesım bu mesele ciddi umarım aradıgın cevabı bulursun...

 5. 5
  mumsema
  Özel Üye
  GusüL Abdesti Ve Vesvese [Yardım]
  Ayetel Kürsi
  ÖnceLikLe Selamün Aleyküm

  Ben GusüL Abdesti ALırken Ayak Ve EL Tırnak İçLerini , Gözbebegimi BiLe Yıkıyorum Acaba OraLarın Gerçekten Yıkmanması Lazımmı Yoksa Ben Aşırıyamı Kaçıyorum Ayrıca Banyoda 1 Saat Duruyorum GusüL Abdesti ALırken Maximum Kaç Dkda Biter Abdest Tam BiLmeyenLer Yazmasın

  ALLah Razı OLsun Şimdiden
  Tırnak altlarını yıkmak gerekir ama gözbebeğini yıkmak ne farz nede sünnettir.

  GUSÜL (Boy Abdesti)


  Tepeden tırnağa kadar vücudun her tarafını hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkamak.

  Fiil kökünden isim olan gusl, sözlükte; yıkanmak ve temizlenmek manasına gelir. "Gasele" fiili de, kirin suyla giderilmesi ve temizlenmesini ifade eder.

  Erginlik çağına gelmiş her müslüman erkeğin ve kadının şu durumlarda boy abdesti alması gerekir.

  1) Cünüplük; yani cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin (sperm) şehvetle vücut dışına çıkması.

  2) Hayız (kadının âdet görmesi) ve nifâs (lohusalık) hâlinin sona ermesi.

  Bu hallerde gusletmek farzdır. Bazı durumlarda da gusletmek, sünnet veya müstehabdır. Meselâ; Hac ve Umre yapmak maksadıyla Mekke ve Medine'ye girmeden önce, hac mevsiminde Mina ve Müzdelife'de bulunmadan önce; yağmur duasından önce; herhangi bir hayırlı iş için müslümanlarla bir araya gelmeden ve mübarek gecelerde gusletmek sünnet ve müstehabdır. '

  Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek, gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.

  Guslün farzları üçtür.

  I) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak. 2) Buruna su çekmek ve yıkamak. 3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.

  Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.

  Guslün sünnetlerine gelince:
  1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak. 2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek. 3) Gusülden evvel abdest almak. 4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak. 5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak. 6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak. 7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak. 8) Guslederken konuşmamak. 9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak 10) Gusulden sonra çabucak giyinmektir.


  Guslün adabı aynen abdest adabı gibidir.

  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır. Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar. Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

  Cünüb bir kimsenin veya hayız ve nifâs hâlindeki bir kadının bu durumdayken yapması haram olan hususlar, şunlardır:

  Namaz kılmak; Kur'an niyetiyle Kur'an'dan bir parça okumak (ancak dua niyetiyle okumak caizdir. Ayrıca Kur'an ayetlerini çocuklara kelime kelime öğretmek, Kelime-i Şehâdet getirmek, tesbih ve tekbirde bulunmakta da sakınca yoktur); Kur'an-ı Kerîm'e ve onun en ufak bir parçasına dokunmak ya da tutmak (fakat bitişik olmayan bir kılıf veya kutu içerisinde ise tutmak caizdir); Kâbe-i Muazzamayı tavaf etmek ve zaruret olmadığı halde bir mescide girmek ve içinden geçmek; Üzerinde ayet yazılı olan bir levhayı veya buna benzer birşeyi tutmak.

  Guslü gerektirmeyen hallere gelince;

  Henüz şehvet duygusu oluşmamış ve bulûğa ermemiş çocuğun cinsî yakınlaşmada bulunması. Tenâsül uzvundan şehvetsiz olarak meni akması. Cinsî bir şehvet duyulmasına rağmen meninin dışarıya çıkmaması. Şehvetten, başka bir şeyden (hastalık, heyecan vs.) dolayı meninin akması, kızın bekâretini gidermeyen cinsî bir yakınlaşma (çünkü kızlık zarı haşefenin sünnet yerine kadar girişini engeller). Bu gibi durumlarda gusül farz değildir.

  Gusletmeleri farz olanların, gusülsüz olarak yapmaları caiz olan hususlar da şunlardır:

  Zikretmek; tesbih etmek; salât ve selâm getirmek; Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmek; dua maksadıyla Kur'an'dan ayetler okumak: Kelime-i şehâdet getirmek; Kur'an'a bakmak; bitişik olmayan bir kap içerisinde bulunan mushafa dokunmak; uyumak (Cünübün abdest aldıktan sonra uyuması daha iyidir). Cünüp iken yemek yeneceği veya içileceği zaman elleri yıkamak ve ağzı çalkalamak gerekir. Bunların yanısıra, Ramazan'da cünüp olarak sabahlayan kimse veya gündüz uyuyarak ihtilam olan kimsenin orucu bozulmaz.

  Cünüb olan kimsenin ise;

  Dinî kitaplardan herhangi birini elle tutması ve okuması; elini ve ağzını yıkamadan yiyip içmesi ve eliyle tutmadığı bir kağıda Kur'an ayetleri yazması mekruhtur.

  Gusl, Allah'u Teâlâ'nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir. Cenâb-ı Hak, "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" (el-Mâide, 5/6) buyurmaktadır. Bu yıkanmanın şeklini de Hz. Peygamber (s.a.s.) kendi tatbikatıyla bize öğretmiştir. Guslün daha çok manevî bir temizleme aracı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü vücudumuzun herhangi bir yerinde görünür bir pislik veya kir-pas olmasa bile cünüb olan kimsenin ibadetlerini yerine getirebilmesi için mutlaka gusletmesi gerekir. Ayrıca gerekli şartları yerine getirilmeyen yıkanma, ne kadar itinalı yapılırsa yapılsın guslün yerine geçmez ve bununla cünüblükten kurtulmak mümkün olmaz. Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu durumda ancak, içinde bulunduğu namaz vaktinin çıkmasına kadar müsaade vardır; daha fazla geciktirnıesi günâh kazanmasına sebep olur.

  Guslün vücud için faydalarına işaret eden doktorlar bu hususta şunları söylemektedir: İnsanın başına gusletmesi gerektiren bir hal gelince bütün damarlarda büyük bir sarsıntı olur. Vücutta bir yorgunluk ve gevşeklik meydana gelir. Bu yorgunluk ve sarsıntıyı gidermek için vücudun her tarafını yıkamak lâzımdır. Demek ki; guslü gerektiren hallerde sadece bazı organlar değil, vücudun tamamı yıkanma ihtiyacı hissetmektedir. Çünkü gerek cünüblükte, gerekse hayız ve nifâs hâlinde, başta kalp olmak üzere bütün organlar ve kan dolaşımı, yorgunluklarını, ancak güzel bir boy abdesti ile tertemiz bir zindeliğe terkedeceklerdir. Allah'ın her emrinde olduğu gibi gusül abdestinde de bizim bildiğimiz ve bilemediğimiz daha birçok hikmet ve faydalar bulunmaktadır.
  Yazar: İslam Ansiklopedisi

 6. 6
  mehmet1q
  Yeni Üye
  ALLah Razı OLsun Bu GüzeL BiLgiLer İcin SaoL.

 7. 7
  imam
  Üye
  Abdest alırken gözlerin içi yıkanır mı?

  Soru: Okuduğum bazı kitaplarda abdest alırken yüzü yıkama sırasında gözlerin içinin yıkanmasına gerek olmadığı gibi bir ifade kullanılıyor. Bunu söylemeye hacet mi var? Ayrıca bu konu anlatılırken İbn Ömer ve İbn Abbas olduğunu hatırlıyorum her ikisi abdest sırasında gözlerinin içini de yıkadıkları için ömürlerinin sonlarına doğru kör olduklarından bahsediliyor. Hastalık ve benzeri sebeplerle tabii ki böyle bir şey olabilir. Ancak İbn Ömer ve İbn Abbas gibi kendilerinden peygamberi mirasın önemli bir kısmı temin edilen şahsiyetlerin böyle bir iş yapabileceklerini anlamakta zorlanıyorum. Anlamak istediğim olayın hakikati nedir?


  Cevap: Abdestle ilgili ayette Allah Teala “yüzünüzü yıkayın” emrini vermiştir. Bu emirle muhatap olan hiç kimse gözünün içini yıkamayı anlamaz. Abdullah İbn Ömer ve Abdullah İbn Abbas’ın (r.a) gözlerinin içini yıkadıkları rivayeti doğruysa bu, onların şahsi içtihatları olur. Bu konuda Peygamberimizden nakledilen herhangi bir uygulama veya herhangi bir söz bulunmamaktadır. (Bkz: İmam Nevevî, el-Mecmû’ Şerhu’l-Mühezzeb li’ş-Şirâzî, c: 1, s: 202-203, Fer’un fî Keyfiyyeti’l-Mazmazati ve’l-İstinşâk)

+ Yorum Gönder
gusül abdesti kaç dakikada alınır,  guslederken vesvese,  gusülde tırnak araları,  gusül kaç dakikada alınır,  gusül abdesti kaç dakika sürer
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi