Kör barsak (appendiks) vazifesiz mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kör barsak (appendiks) vazifesiz mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kör barsak (appendiks) vazifesiz mi?

  Reklam  Kör barsak (appendiks) vazifesiz mi?

  Forum Alev
  Kör barsak (appendiks) vazifesiz mi?

  Kör barsak da denilen Appendiks, ince ve kalın bağırsakların birleştikleri yerde bir çıkıntı gibi duran, takriben bir kurşun kalem kalınlığında ve işaret parmağımızın uzunluğunda olan bir organımızın adıdır.

  Appendiksin iltihaplanmasına apandisit adı verilir ve sık rastlanır. Belirtileri tipiktir, teşhisi kolaydır ve ameliyatı gerektirir. Basit bir ameliyatla apendiks çıkarılarak (apendektomi) mes’ele halledilmiş olur. Tehlikesi yok denecek kadar az olan bu ameliyatı, hepimizin yakınlarından bazılarının geçirdiğine şahit olmuşuzdur.

  Appendiks, sindirim organlarında yer aldığı halde sindirim hâdisesine iştirak etmez. İltihaplanması halinde ameliyatla çıkarıldığı zaman, kişi yine normal hayatını sürer ve bir eksiklik hissedilmez. Bu yüzden bazı kişiler son zamanlara kadar appendiksin “bir fazlalık” olduğunu ileri sürmekteydiler. Şöyle düşünüyorlardı: “Çıkarılması insana zarar vermeyen bu organ niçin vardır? Bir vazifesi olması gerekmez mi?”

  Zaman ve tıbbın ilerleyişi, bu kişilerin yanıldığını ortaya çıkardı.

  Appendiksin fonksiyonu tonsillalara (bademcik) benzer. Bilindiği gibi ağız, sindirim sistemimizin başlangıç noktasıdır. Vücudumuzda en yoğun şekilde mikrop (hastalık etkeni mikro-organizmalar) burada barınır. Yine kalın bağırsaklar da ağız gibi bol mikrop barındıran bir organımızdır. Bademcikler nasıl ağızdaki mikroplara karşı vücudumuzun bir sigortası ve bekçisi ise; appendiks de kalın bağırsaklardaki mikroplara karşı aynı şekilde vücudumuzun bir sigortası ve bekçisidir. Yani kalın bağırsaklardaki bademciğimizdir. (1).

  Yine son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; appendiksi alınan şahıslarda normal şahıslara oranla daha sık kalın barsak kanseri görüldüğü bildirilmektedir. (2).

  Appendiksin vazifeleri hakkında araştırmalar henüz sürmektedir ve ispatlanmamış bir halde birçok iddia mevcuttur.

  (1) Sindirim Sistemi Cerrahisi, Cilt II, Prof.Dr. Orhan Bumin, 1976.
  (2) Human Appendix and Neoplasma, Canser H.R. Dierman, 1968

  Okunma Sayısı : 10681 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kör barsak (appendiks) vazifesiz mi?

  Reklam  Appendiks ince ve kalın bağırsakların toplandığı yere denilmektedir. Appendiks sanıldığı gibi gereksiz bir organ değildir. Appendiks kalın bağırsaktaki mikropların toplanmasına ve bunlara karşı önlem alan bir organdır. Ayrıca kalın bağırsak kanseri engellemektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi