Fen Ve Teknolojik Gelişmeler İnsanı Ne Kadar Mutlu Eder?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Fen Ve Teknolojik Gelişmeler İnsanı Ne Kadar Mutlu Eder? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  imported_Mus
  Üye
  Reklam

  Fen Ve Teknolojik Gelişmeler İnsanı Ne Kadar Mutlu Eder?

  Reklam  Fen Ve Teknolojik Gelişmeler İnsanı Ne Kadar Mutlu Eder?

  Forum Alev
  Fen Ve Teknolojik Gelişmeler İnsanı Ne Kadar Mutlu Eder?

  Kalbi, vicdanı ve his dünyası iman ve Kuran ile nurlanmamış bir insan karanlıklar içindedir. Vicdan, iman ile aydınlığa kavuşacaktır ki, aklın mahsulü olan fenler de nurlansınlar ve her bir fen, insana ayrı bir marifet penceresi açsın.

  İnsan, hikmetlerle dolup taşan şu kâinat kitabını yazan bir alîm ve hakîmi tanımadığı takdirde kazandığı ilimler onun cehlini artırmaktan öte bir işe yaramaz.

  Üstad Bediüzzaman hazretleri, Lemaat adlı eserinde, kalbin ziyası olmaksızın akıl ve fikrin nurlanamayacağını tatlı bir üslûpla izah eder ve sözünü: “Basiretsiz basar da para etmez” diye noktalar. O harika parçadan birkaç satırı aynen nakledeyim:

  “Ziya-yı kalpsiz olmaz nur-u fikir münevver.
  O nur ile bu ziya mezc olmazsa zulmettir; zulüm ve cehli fışkırır.
  Gözünde bir nehar var; lâkin ebyaz ve muzlim.
  İçinde bir sevad var ki bir leyl-i münevver...” (Sözler - Lemaat)

  Vicdan için “ziya”, akıl için “nur” kelimelerinin kullanılmasında ayrı bir incelik var. Cenâb-ı hak, Yûnus sûresinde şöyle buyurur:

  “Güneşi ziyalı (ışıklı), ayı da nurlu (parlak) kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona (aya) menziller tayin eden Odur.” (Yunus Sûresi; 5)

  Güneşten ziya almasa, ayda nur ne gezer. O, güneş sayesinde karanlık gecelere nur olur ve insanlar da ondan istifade ederler.

  Ay, feyzini güneşten aldığı gibi, şu kâinata ait fenler de, Kuran ile nurlanır ve insanlığa faydalı hâle gelirler. Aksi hâlde, fen ve teknik, insanlığın huzurunu kaçırmaktan, zulme ve sefahate hizmet etmekten öte bir işe yaramaz. Bunlar ise beşerin dünyasını karartır ve insanlığı o dehşetli azap diyarı olan cehenneme sevk ederler.

  Cehennemin de nursuz hararet olduğu düşünülürse bu mânâ daha da önem kazanır. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Fen Ve Teknolojik Gelişmeler İnsanı Ne Kadar Mutlu Eder?

  Reklam  inanmış insanın hayranlığı artar düşünün bir maddenin yapısını mikroskopla bakıyorsunuz ve içerisinden harika yapılar çıkıyor harika düzen çıkıyor ve dahada çıkmaya devam ediyor bu durum makro alemler içinde geçerli+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi