Namazda kade-i ahire (son oturuş) nasıl yapılır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Namazda kade-i ahire (son oturuş) nasıl yapılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Namazda kade-i ahire (son oturuş) nasıl yapılır?

  Reklam  Namazda kade-i ahire (son oturuş) nasıl yapılır?

  Forum Alev
  Namazda kade-i ahire (son oturuş) nasıl yapılır?

  Ka`de-i Âhire Nedir?

  Namazın son rek`atında, secdelerden sonra oturmak demektir. Namaz kılarken ikinci ve dördüncü rek`attan sonra oturmaya ka`de denir. Üç rek`atlı olan akşam ve vitir namazlarında ise, ikinci ve üçüncü rek`atlardan sonra oturulur. İkinci rek`attan sonraki oturuşa ka`de-i ûlâ (ilk oturuş), üçüncü veya dördüncü rek`attan sonraki oturuşa da ka`de-i âhire (son oturuş) denir. İlk oturuş vâcib, son oturuş ise farzdır. İki rek`atlı namazlarda ise, ikinci rek`atın sonundaki oturma, son oturuştur. Bunlarda ilk oturuş yoktur.

  Oturuş Şekli Nasıldır?

  İlk veya son oturuşlarda, sol ayak yan yatırılıp üstüne oturulur. Sağ ayak ise, parmakları üzerine dikilerek, parmaklar kıbleye doğru yöneltilir. Ellerin parmakları tabiî şekilde uyluklar üzerine konur. Dizler tutulmaz. Vücud dik tutularak kucağa doğru bakılır. Kadınlar ise, her iki ayağını da sağa doğru yatırarak otururlar.

  Ne Miktar Oturulur?

  Oturuşun farz olan miktarı, teşehhüd miktarı oturmaktır. Teşehhüd miktarından kasıd ise, namazın sonunda Tehıyyâtı okuyacak kadarki müddettir.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Namazda kade-i ahire (son oturuş) nasıl yapılır?

  Reklam  Namazlarda kadın ve erkeklerin hareketleri az çok değişmektedir. Oturuşta da farklılık göstermektedir. Kadınlar her iki bacağını yana alır ve üzerine oturur erkekler ise tek ayağı üzerinde oturur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi