Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet

  Reklam  Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet

  Forum Alev
  Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet

  Bütün diğer kötü duygular gibi haset ve nazar da bir imtihan vesilesidir. Başkasının mutluluğuna sevinen bir kimsenin bu imtihanda olumlu puan alması söz konusu olduğu gibi, bu mutluluktan kıskanan ve haset eden kimsenin de olumsuz puan alması söz konusudur.

  Bilindiği gibi, İslam’da emirlerin yanında yasaklar da vardır. Bütün emirler güzel olduğu gibi, bütün yasaklar da kötüdür. İmtihanda sevap kazanmanın yolu çift yönlü işler. Bir yandan namaz kılmak gibi emirleri yerine getirmek, bir yandan da içki-kumar-zina gibi yasaklardan uzak durmak.. Her kötülükten sakınmak farzdır, gereklidir. Bu sebeple, namazı kılmakla, oruç tutmakla sevap kazanacağımız gibi, içki içmekten, haset etmekten sakınmakla da sevap kazanırız.

  Bu açıdan bakıldığı zaman, din imtihanında -kazanması kolay ve kazancı bol olsun diye- biri müspet biri menfi iki açıdan sevap yolları açılmıştır.

  Nazar da büyük çoğunlukla, potansiyel halinde var olan haset duygusunu frenlemeyen ve aşırı kıskançlık gösterenlerin gözlerinden karşı tarafa atılan zehirli bir bomba görevini görmektedir. Bunun da hikmeti, hasette olduğu gibi bir imtihan sırrıdır.

  İlginçtir; Felak suresinin son ayetinde mealen: “Ve hased ettiği zaman hasetçinin şerrinden(Allah’a sığın!)” ifadesine yer verilmiştir. Bu ayetten anlaşılıyor ki, -genel olarak- haset, potansiyel bir olgu olarak her insanda mevcuttur. Bunun zararı ise, uygulamaya konulduğu zamandır.

  Adeta, haset bir bomba gibidir, pimi çekildiği an etrafına zarar verir. Pimi çekmek ise, insanın iradesine bağlı bir fiil olduğu için sorumluluğu da kendisine aittir.

  Sorularla İslamiyet 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet

  Reklam  Güzel bir davranışı yapmak kadar güzel bir davranıştan sakınmak da sevap kazandırmaktadır. Nazar ve hasetten sakınmak ya da yapmak bir imtihan vesilesi olarak yaratılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi