Ayakta Küçük Abdest Yapmak Günahmıdır

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Ayakta Küçük Abdest Yapmak Günahmıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Reklam

  Ayakta Küçük Abdest Yapmak Günahmıdır

  Reklam  Ayakta Küçük Abdest Yapmak Günahmıdır

  Forum Alev
  Ayakta Kucuk Abdest Yapmak.jpg


  Ayakta, pisuvarda küçük abdest yapmak günah mıdır?
  Soru: Ayakta, pisuvarda küçük abdest yapmak günah mıdır?
  Cevap:
  Hadis kitaplarında Peygamberimizin genellikle oturarak küçük abdestini bozduğu nakledilmektedir. Sünnet olan budur. Fakat bazı özel durumlarda -ki bu ihtiyacını gidereceği yerin temiz olmadığı durumlardır- ayakta abdestini bozduğu da vakidir.
  Burada önemli olan, idrarın kişinin üzerine sıçramamasıdır. Öncelikle buna dikkat etmek gerekir.
  Ayakta idrar yapmanın sağlık boyutu da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayakta abdest bozulduğunda idrar tam olarak dışarı çıkamamakta, bu durum erkeğin ilerleyen yaşlarında prostat başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır. Fakat oturarak abdest bozulduğunda iç ve dış organlar tam bir bütünlük içinde çalışmakta ve idrarın içeride kalmamasını sağlamaktadır. Bu duruma da özellikle dikkat edilmelidir.
  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise edeple ilgilidir. Genelde insanlar tuvalet ihtiyaçlarını gizli yerlerde yapmayı tercih ederler. Bunun için tuvaletler yapılmıştır. Pisuvarlar bu gizliliği, korunmuşluğu olabildiğince alt seviyeye indirmekte ve hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır.
  Bütün bunlara rağmen ayakta küçük abdest gidermenin günah olduğu söylenemez. Söylenebilecek şey en fazla mekruh olabileceğidir. Nitekim Peygamberimizin bu konudaki uygulamalarından da bu anlaşılmaktadır
  KAYNAK:http://www.fetva.net/yazili-fetvalar...nah-midir.html 2. 2
  NormanCı
  Özel Üye

  Cevap: Ayakta Küçük Abdest Yapmak Günahmıdır Mustafa Kemal Bektaş

  Reklam  Benimde Sorum Var Hocam,Bizim Evde Ananemin 52'si Vardı Kuran Okunacaktı Fakat GELEN İnsanlar Mutfakta erkekler olduğundan ve yoğun Olduğundan Mutfak,Tuvalete Yönlendirdi İnsanları Ve insanlar tuvalette aldı abdest'ini Yani soracağım soru şudur.
  Wc'de Abdest almak günah-haram'mıdır? 3. 3
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Ve Aleyküm Selam kardeşim Birincisi Dinimizde 7'si ,40'ı , 52'si gibi alışkanlıkların yeri yoktur. Bu tür yapılanları İslam Almleri Bid'at olarak görmektedirler. Yani sonradan dine eklenenlerdir. Zararlımıdır hayır asla değildir. Ama bunu İslamın İmanın şartı gibi farz gibi görürseniz zararlıdır. Neden dersek Allah CC. Kur'anda emrederki Kimki benim adıma bana yalan isnat ederseler Andolsunki Cehennemime hiç çıkmamacasına dolduracağım diye emretmektedir. Sevgili Peygamberimizde Hadisi Şerifinde demiştirki Kimki Benim Söylemediğim şeyi bana malederse Kıyametde yakasına yapışacağım buyurmuştur.Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Kur'an Diriler içindir. Kişi Ruhunu teslim ettiğinde amel defteri kapanır
  selamlar v.s bazı hayırlar gibi bazı gönderdiklerinizde gider. Kabir azabı varsa o an faydalanabilir. İslam Alimleri bu konuda tefsirlerde açıklamalar yapmışlardır. Onlara göndermeniz için illaki 40'ında 52 sinde gidecek diye bir kaide yok. Ne zaman gönderseniz ortam müsaittir. Yaptığınız her türlü amel boşlukta kalmaz. Evet 52 si yapılmış Allah niyetinizi kabul etsin. Ameller Niyete göredir.

  İkincisi de bazı istisnalarda yapılan amel ve davranışlar caizdir. Ortamın durumuna göre ne gerektiriyorsa dinen yapılanlardan sorumluluğun olmıyacağı na dair İslam alimleri görüş birliği içindedirler. Tuvaletde abdest almak dinen uygun ortam olmasa da ameller niyete göre olduğundan ortamda onu gerektirdiğinden dolayı fıkıhtaki İslam alimlerinin görüşlerinide dikkate aldığımızda bir mahsuru olmıyacağı kanısındayım.
  Diğer bir hususda günahmı Harammı konusu oldukça çok zor ve vebal gerektiren bir konudur. Nedeni nide birinci kısım olarak açıkladığım gibi Temeli ve Yeri Kur'anda olmıyan mevzular için Allah C:C kendisine yalan isnat edilenler olarak görmektedir. Mesela bir sigara için islam alimleri yıllarca tartışmış harammı helalmi karar varmamışlardır. sonuçta mekruh demişlerdir. Yani kolayca haram helal diye Kur'anda yeri olmıyan konular için Haram Günah nitelememiz sakıncalıdır. En doğrusu Dinen Caizmidir dersek daha iyi olur demek uygundur. Saygılar Selamlar Allah'a Emanet Olun. 4. 4
  Ensar
  Özel Üye
  Abdest alınan yerin temiz olması ,necis haram olan suyun değmemesi yeterlidir tuvalettede abdest alınabilir sakınca yoktur.

 5. 5
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Bu arada forumda bur bölümü takip ederseniz çok önemli hususları vaktim müsait oldukça sizlerle paylaşacağım. Allah hepimizden razı olsun saygılar hepinize

 6. 6
  Ensar
  Özel Üye
  sevgili kemal bektaş üyemiz Paylaşımlarınız için teşekkür ediyor ancak bir hususta sizleri uyarmalıyım:açılan ve yazılan konular sizinse bunda sorun yok mesaj içerisinde isminizi yazabilirsiniz ancak konu başlığına isminizi yazmamalısınız dikkat edelim lütfen teşekkürler.Allah sendende razı olsun.

 7. 7
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Bana ait olmadığı için Konunun altında kaynak belirtmişim ve ismimi yazmamışım. Bana ait olmıyan konu varsa konunun altına ismimi belirtmem sahibi kimse onu belirtirim. Kaynak varsa Kaynağı belirtirim bakın altında link var.. Bu konuda dikkatliyim ve hassasım. Eğer benim yazdıklarım olsaydı Altında kendi ismim olurdu. Mesela Kuran-ı Kerim Fihristi tamamen bana ait çalışmalarımın ürünüdür. bunun gibi bir çok makalem ve kitaplarım vardır. Konu başlığında ismin yazılmasında bir sakınca yok. Konu Başlığında ismin yazılması benim olduğu anlamına gelmez. O konuyu Netde gündeme benim getirdiğim anlamını taşır. Okuyan açar konunun altına bakar yazan kim kaynak ne ona bakar. Bazı okurlar konuyu yayına taşıyana bakması ve okumak için yayına taşıyanı tercih etmesi açısından isim belirtmek faydalı olmaktadır. Uyarınız için teşekkür ederim. Ama şunu belirteyim Benim kendime ait altında ismim olan her türlü yayın makalem ve kitabımı herkez her harfini isim belirterek kullanabilirler ben peşinen hakkımı helal ediyorum. Saygılar. selamlar. Allaha emanet olun

 8. 8
  Ensar
  Özel Üye
  sevgili bektaş senden tek istediğim konu başlığını örneğin "Ayakta küçük abdest caizmi" olmasıdır. devamında mustafa kemal bektaş ismini kullanmamanızdır. Düşüncelerin için biz teşekkür eder Allaha emanet ol.

 9. 9
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  peki tşkrr.

+ Yorum Gönder
ayakta küçük abdest yapmak,  banyoya tuvaletini yapmak günah mı,  banyoya tuvaletini yapmak günahmı,  ayakta banyo yapmak günah mı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi