Erkeklerin yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Erkeklerin yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Erkeklerin yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri

  Reklam  Erkeklerin yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri

  Forum Alev
  Erkeklerin, akraba veya yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri nerelerdir?

  AVRET: Kadın ve erkekte örtünmesi gereken yerlere avret denir. Dört çeşit avret vardır:

  1. Erkeğin erkeğe nisbetle avreti: Diz ile göbeğin arasıdır. Diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Cumhuru ulemaya göre böyledir. Malikîlerin bazılarına göre baldır avret değildir.

  2. Kadının kadına nisbetle avreti: Kadının kadına nisbetle avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

  3. Erkeğin kadına nisbetle avreti: Erkeğin, hem erkeklere, hem de kadınlara göre avreti, göbeği ile diz kapağı arasıdır. Ancak bedeninin belden yukarısını (karnını ve sırtını) da kadınların yanında açması mekruhtur.

  4. Kadının erkeğe nisbetle avreti: Şafiî ve Hanbeli'ye göre "yüz ve el dahil bütün vücut avrettir." Hanefi ve Malikî mezheblerine göre ise yüz ve el müstesna bütün vücut avrettir.

  Avret olan yerlere bakmak haram olduğu gibi mes etmek, yani dokunmak da haramdır. Doğum ve tedavi gibi bir zaruret varsa, ihtiyaç nisbetinde müsamaha edilir.

  (Geniş bilgi için bk. Prof. Hamdi Döndüren, Delilleriyle Âile İlmihâli, Erkam Yayınları, sh. 50-70; Dr. Faruk Beşer, Hanımlara Özel ilmihâl, Nûn Yayıncılık, sh. 221-246) 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Erkeklerin yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri

  Reklam  Erkeğin erkeğe ve kadına olan mahrem yerleri göbek ile diz arasıdır. Kadının erkeğe olan mahrem yerleri el ve yüz hariç şafii mezhebine göre el ve yüz dahil olmak üzere her yerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi