Zemzem suyunun ayakta içilmesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Zemzem suyunun ayakta içilmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Zemzem suyunun ayakta içilmesi

  Reklam  Zemzem suyunun ayakta içilmesi

  Forum Alev
  Zemzem suyunun ayakta içilmesi hakkında bilgiler nelerdir ?

  İbni Abbas’tan (r.a.) gelen bir rivayette, Peygamberimizin, Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir. İbni Abbas şöyle der: “Ben Resulullaha (a.s.m.) Zemzem ikram ettim, ayakta içti.”1

  Bilindiği üzere Peygamberimiz bir hadislerinde ayakta su içmeyi yasaklamıştır.2 Bu itibarla, hadis âlimleri bu farklı rivayetleri birleştirmişlerdir. Sahih-i Müslim Şârihi Nevevî, bu iki farklı hadis hakkında şöyle der:
  “Bu hadislerdeki yasaklama tenzihen mehruh şeklindedir. Ayakta su içmenin câiz olduğunu beyan içindir.”

  Îmam Suyutî Hazretleri de, Peygamberimizin (a.s.m.), Zemzemi ayakta içmesini şöyle izah eder:
  “Resul-i Ekremin (a.s.m.) Zemzemi ayakta içmesi, ayakta su içmenin câizliğini açıklama mânâsındadır. Şöyle de denebilir: Halkın izdihamı dolayısıyla Resulullah (a.s.m.) oturmaya müsait bir yer bulamadığı veya Zemzemin çevresi ıslak olduğu için ayakta içmiştir.”

  Hanefî âlimleri, İbni Abbas’ın rivayet ettiği hadise dayanarak Zemzemi ayakta içmenin müstehaplığına hükmetmişlerdir. Netice olarak, Zemzem suyunun ayakta içilmesinde bir mahzur yoktur, denebilir.


  Sorularla İslamiyet 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Zemzem suyunun ayakta içilmesi

  Reklam  Zemzem suyunun ayakta ya da oturarak içilebilir. Fakat çömelerek ya da oturarak içilmesi daha uygundur. Peygamberimiz ayakta içerek ayakta içmenin bir mahzuru olmadığını göstermek istemiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi