Soru Cennet ve Cehennem

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Soru Cennet ve Cehennem ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  uğurmeleğimsi
  Yeni Üye
  Reklam

  Soru Cennet ve Cehennem

  Reklam  Soru Cennet ve Cehennem

  Forum Alev
  Arkadaşlar yada abiler dinimizde denildiği gibi kıyamet koptuguzamanbütün hesaplar verilecek Kuran-ı kerimdede ayetlerlede bildirilmmiştir.Ama benım anlamadım bu dünyada hocallar şöle diyor öldüğümüzde öbür kabirde günah işleyenler yada sevap isteyenler ayrılmıs olan belirli yerlere gidecek peki eger kıyamet günü geldiği zaman bu cennet ve cehenneme gidenlerdemı tekrar hesap vericek eger kıyamet gününde bütün hesaplar verilcekse neden bu dünyada cenet ve cehennemden bahsediliyor. İŞllah Anlata Bilmişimdir abiler yada arkadaşlar cvp bekliyorum Şimdiden tşk.ederim Allah razı olsun yardım edecek kişilerden ALLAHA(c.c) EMANET OLUN 2. 2
  beygu
  Üye

  --->: Sevgili arkdaşlar bi sorum olucakdı

  Reklam  kardeş kabir hayatını ve mahşer (ahiret günü) ni karştırmamak gerekir.

  öncelikle şunu belirmek gerekir ki; ameli iyi olanlar kabir hayatında azap çekmezler. yerleri aydınlık olur nur olur cennet bahçelerinden olur.

  eğer ameli iyi olmaz sa vay haline (Allah hepimizi korusun)

  bu durum kıyamet kopana dek sürecektir

  israfil sura üflediğinde kıyamet kopacaktır. ve tüm insanlar mahşer dediğimiz yerde toplanacaktır.orası hesap yeridir. amel defteri açılır. nereyi hak etmişsen oraya gidersin 3. 3
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı uğurmeleğimsi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar yada abiler dinimizde denildiği gibi kıyamet koptuguzaman bütün hesaplar verilecek Kuran-ı kerimdede ayetlerlede bildirilmmiştir.Ama benım anlamadım bu dünyada hocallar şöle diyor öldüğümüzde öbür kabirde günah işleyenler yada sevap isteyenler ayrılmıs olan belirli yerlere gidecek peki eger kıyamet günü geldiği zaman bu cennet ve cehenneme gidenlerdemı tekrar hesap vericek eger kıyamet gününde bütün hesaplar verilcekse neden bu dünyada cenet ve cehennemden bahsediliyor. İŞllah Anlata Bilmişimdir abiler yada arkadaşlar cvp bekliyorum Şimdiden tşk.ederim Allah razı olsun yardım edecek kişilerden ALLAHA(c.c) EMANET OLUN
  -Ölen kişi bir ön hesaba çekilir ve Berzah alemine alınır. Ameline göre ya iyi yada kötü bir yere. Kıyamete kadar orda bekletilir.

  -Cennet ve Cehennem'e kıyametten sonra gidilecek. Kıyamete kadar herkes berzah aleminde bekletilecek.

  BERZAH

  Set, engel, iki şey arasındaki perde. Istılahî anlamıyla berzah; madde âlemi ile mana âlemi (ruhlar âlemi), ruhlar âlemi yani ölümden sonra ruhların kıyamete kadar kalacakları âlem, ya da kabir âleminin adıdır. (es-Seyyit eş-Şerif el-Cürcanî, et-Târifat, Kahire 1938, s. 38; Râgıb el-Isfahânî, el-Müfredât s. 56).
  Berzah kelimesi Kur'an-ı Kerîm'de üç yerde geçmektedir. Bunlardan "İki denizi kavuşmaları için salıvermiştir. (Böyle iken) aralarında karışmalarına engel perde (berzah) vardır karışamazlar. "(er-Rahman, 55/19-20) Ayrıca iki şey arasındaki engel anlamında kullanılmıştır. (el-Furkan, 25/53). Müminun suresinde ise "Nihayet onlara ölüm gelip çatınca tekrar tekrar şöyle diyecekler: "Rabbım beni dünyaya geri gönder, tâ ki ben zaâyi ettiğim ömrüm mukabilinde iyi amel ve harekette bulunayım ". Hayır onun söylediği hu söz hakikatte boş laftan ibarettir. Önlerinde ise diriltilip kaldırılacakları güne kadar (dönmelerine mani) bir engel (berzah) vardır. " şekliyle, yani dünya ve kabir âlemini ayıran perde anlamında kullanılmıştır. (el-Mû'minun, 23/100). Bu ayetten anlamaktayız ki ruhlar ölmemekte; cesedin ölümünden sonra, İslâmî ıstılahta berzah denilen bir âlemde yaşamaktadırlar.
  Mümin öldüğünde ise kendisi için bir berzah olmayacaktır. Hadislerde belirtildiğine göre kabirdeki soru ve cevaptan sonra salih amel işlemiş olanlara şöyle denilecektir: "Gelinler gibi uyuyun. Gelin çok sevildikçe rahat uyur. Allah onları bu uykudan uyandırıncaya kadar gelinler gibi uyurlar. " (Tirmizî, Cenaiz, 70).
  Bu delillerden anlaşıldığına göre berzahtaki yaşayışda ruh bedenden ayrıdır.
  Buradaki yaşayış nasıldır? sorusunun cevabında Şah Veliyyullah ed-Dehlevî şöyle der: "Bu âlemde insanların (yani ruhlarının) sayılamayacak kadar çok tabakaları vardır. Fakat bu tabakalar başlıca dört sınıftır. Birincisi uyanıklık (yakaza) ehli olanlar ki iyiliklerinden ve kötülüklerinden dolayı iyilik veya azap görecek olan ruhlardır. İkincisi ise tabiî uyku halinde olup rüya gören, rüya ile ferahlandırılan veya azaplandırılan ruhlardır. Üçüncüsü behîmî (hayvanî) ve melekî yönleri zayıf olanlardır. Bunlardan başka bir de fazilet ehli iyi ruhlar vardır ki (dördüncü sınıf olsa gerek) bunlar meleklere karışır, melekî bir hayat sürerler." (Huccetullahi'l-Bâliğa, Kahire 1355, I, s. 34-36).
  Bilindiği gibi ruhlar birer emri ilâhidir. Asıl mahiyetleri insanlar tarafından pek bilinmez, insan ölünce ruhu geçici olarak başka bir âleme gider; orada ameline göre ya rahat yaşar, veya azap görür. O âleme "Âlemi Berzah" denir ki dünya ile ahiretten başka bir âlemdir. Yaşayışla ölüm arasındaki uyku âlemi nasılsa; dünya ile ahiret arasındaki berzah âlemi de o gibi bir varlıktır. Bunun mahiyetini ancak Allah bilir. (Ömer Nasuhî Bilmen, Büyük İslâm İlmihali s. 28),

  Habil NAZLIGÜL İslam ansiklopedisi 4. 4
  mumsema
  Özel Üye

 5. 5
  uğurmeleğimsi
  Yeni Üye
  Yardımcı Olduğunuz için Teşekkür ederim ... ALLAH Razı Olsun Abiler ...

 6. 6
  uğurmeleğimsi
  Yeni Üye
  ya abi BERZAH bunu bana acıklarmısın örenmek iyi ce çözmek istiyoruım bu konuyu ama BERZAH bu aklıma takıldı bu bi isimmi yoksa baska bişeymi :( :confused:

 7. 7
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı uğurmeleğimsi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ya abi BERZAH bunu bana acıklarmısın örenmek iyi ce çözmek istiyoruım bu konuyu ama BERZAH bu aklıma takıldı bu bi isimmi yoksa baska bişeymi :( :confused:
  güzelce açıklamıştım okumadın sanırım

  BERZAH:
  Ruhlar âlemi yani ölümden sonra ruhların kıyamete kadar kalacakları âlem, ya da kabir âleminin adıdır.

 8. 8
  uğurmeleğimsi
  Yeni Üye
  okudum abi ama işte en basta onu yazmıssın ondan sordum çook tşk.ler

 9. 9
  aygen
  Bayan Üye
  Allah razı olsun ...

 10. 10
  Ziyaretçi
  bence cennete ve cehenneme gidenler tekrar hesaba çekilmez

+ Yorum Gönder
cennet ve cehenneme ne zaman gidilir,  cennete ne zaman gidilir,  cennet ve cehenneme ne zaman gidilecek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi