İlahiyatçılara Bir Soru

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İlahiyatçılara Bir Soru ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  yYmRr
  Üye
  Reklam

  İlahiyatçılara Bir Soru

  Reklam  İlahiyatçılara Bir Soru

  Forum Alev
  şimdi iki insan var biri namazında niyaznda başı kapalı.içki içmez sigara içmez kumar oynamaz.Ama kötü ruhlu.dedikodu,iftira hepsini yapıyor.
  diğeri ise başı açık namaz kılmaz.Ama Allah'a gerçekten kalbiyle inanıyor herkeze iyilik etmeye çalışıyor.
  şimdi hangisi daha iyi? 2. 2
  streetboy
  Üye

  --->: bi soru

  Reklam  bence 2. daha iii neden die sorma öle geldi içimden 3. 3
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Alıntı streetboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bence 2. daha iii neden die sorma öle geldi içimden
  bencede ama Allah bilir 4. 4
  selamet2
  Üye
  bence ikincisi daha iyi çünkü birinci kişi haram olan ve yapılmaması gereken şeyleri yapıyor..ikincisi bence...

 5. 5
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı yYmRr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şimdi iki insan var biri namazında niyaznda başı kapalı.içki içmez sigara içmez kumar oynamaz.Ama kötü ruhlu.dedikodu,iftira hepsini yapıyor.
  diğeri ise başı açık namaz kılmaz.Ama Allah'a gerçekten kalbiyle inanıyor herkeze iyilik etmeye çalışıyor.
  şimdi hangisi daha iyi?
  Birincisi: cehennemlik. Rasulullaha sav. sormuşlar: biri var gece ibadet eder, gündüz oruç tutar fakat hiç kimse şerrinden emin değil
  efendimiz: o cehennemliktir buyurdu.

  İkincisi: baş açık olmak ve namaz kılmamak büyük günahtır. büyük günah işleyenin yeride cehennemdir (tevbe etmezlerse). kimseye zararı olmayabilir ama en büyük zararı kendisine vermiştir.


  Lütfen, dini konularda bilgisi olmayanlar yorum yapmasın. din konusu hassastır.
  selametle kalın

 6. 6
  RAAJAA
  Emekli
  arkadaşlar Allah bilir ama kötünün yanında iyilik iyiliğin yanında kötülük olmaz... ya biri yada diğeri.... ikisininde ortası yoktur.... ne diyelim böyle olanları Yüce Allah (c.c) Affeylesin.....

 7. 7
  vedatdayiii
  Yeni Üye
  mumsema kardeş sen akla zarar birisin nerden bulupta bu cevapları uyduruyosun ,sen bilim ilim adamı değilsin ,hepimiz müslümanız bide bilmeyenler cevap vermesin diye konuyu kapatıyorsun senin sıfatın ne kimsinki ahkam kesiyosun

 8. 8
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı vedatdayiii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  mumsema kardeş sen akla zarar birisin nerden bulupta bu cevapları uyduruyosun ,sen bilim ilim adamı değilsin ,hepimiz müslümanız bide bilmeyenler cevap vermesin diye konuyu kapatıyorsun senin sıfatın ne kimsinki ahkam kesiyosun
  ben ilahiyat ve medrese mezunu bir kardeşinizim. ayrıca bu forumun din bölümü sorumlusuyum bu yeter mi?

  ayrıca cevapları uydurmadım delillerim var. bilmeyenler cevap vermesin tabi. Din konusunda cahil olan arkadaşlar bilmeden yanlış fetva verrek hem kendilerini hemde başkalarını tehlikeye atıyorlar.

 9. 9
  yYmRr
  Üye
  bi sorum daha var başı kapatmanın mantığı nedir.İtiraz ettiğimden değil sadece öğrenmek istiyorum.

 10. 10
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı yYmRr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bi sorum daha var başı kapatmanın mantığı nedir.İtiraz ettiğimden değil sadece öğrenmek istiyorum.
  Müslüman Kadın Neden Örtünür?

  İslam dini insanın dünya ve ahiret hayatında mutlu olması için Allah tarafından gönderilen bir dindir.
  Örtü bu dekor içinde çok önemli bir yer tutar. Bir Müslüman’ın örtünmesindeki ilk neden Allah’ın emretmesidir .
  Allah’ın bütün emirlerinde insanın faydasına ve mutluluğuna yönelik sayısız hikmetler vardır. Kadının örtünmesiyle alakalı ilahi emrin bazı hikmetlerine işaret etmek istiyoruz.

  1) Kadının toplum içinde iki türlü değeri olabilir. Birisi dişiliği ile kazandığı değer, diğeri kişiliği ile kazandığı değer. İslam dini insanların kişilikleri ile değer kazanmasını istiyor. Bu noktada örtü kadının dişiliğini perdeleyerek, toplum içinde kişiliği ile değer kazanmasının önünü açıyor.
  Dişilikle, fiziki görünüm ve güzellikle kazanılan değer, kalıcı bir değer değildir. İslam dini kadının bu yanı ile toplumda değer kazanmasını istemediği gibi, kadına toplumda bu yanıyla değer verilmesini istemez.
  Hiçbir kadın mevsimlik, kısa dönemli sevilmek istemez. Hayatın bütün zamanlarında sevilmenin yolu, kişiliğe yapılacak yatırımdan geçer.
  İslam dini kişiliğe yapılacak yatırımı teşvik için, dişiliğin üzerini örtüyor.
  İslam dini bu yaklaşımıyla, insanların üzerindeki elbiseye ve vücut hatlarının çekiciliğine göre değer kazandıkları bir toplum modelini istemiyor. Aksine insanların insan oldukları için, ahlakî ve insanî yanları ile değer kazandıkları bir toplum modeli istiyor.
  Böyle bir modelin oluşmasında örtü dişiliğin kişilik önüne geçmesini engelliyor. İnsanların içinde yaşadıkları toplumlarda hem yakın çevresine hem de uzak çevresine karşı kişilikleri ile değer kazanmasını teşvik ediyor.
  2) İslam dini ahlakî, insanî ve vicdanî yönleri ile öne çıkan, Allah’ı seven, Allah tarafından sevilen bir toplum inşa etmek istiyor. Böyle bir toplumun inşasında aile kurumu çok önemli bir yer tutuyor.
  Kadının erkeğe göre daha çekici yaratılması, aile kurumunun daha sağlam temeller üzerine oturtulması gibi bir gayeyi de hedefliyor.
  İslam dini kadının fiziki güzelliğini toplumun bir şekilde istifadesine açmasını istemiyor. Aksine kadının güzelliğini sadece evinde erkeğinin istifadesine açmasını, onun dışındaki alanlarda örtünmekle başkalarının istifadesine engel olmasını istiyor.
  İslam dini örtüyü emretmekle kadının dışa doğru çekiciliğini en aza indirirken, içe doğru yani aile içinde çekiciliğini maksimuma çıkarıyor. Böylece örtüyü aile bağlarını güçlendiren bir unsur haline getiriyor.
  3) Kadının güzelliğini sadece evlendiği erkeğe açması, diğer erkeklere kapatması, bir aileyi bir birine bağlayan, sadakat ve güven gibi bağları geliştiriyor. Kıskançlık en aza iniyor. Eşlerin birbirini aldatmasına kadar gidebilecek kapılar daha baştan kapatılıyor.
  Böylece çabuk dağılan kısa ömürlü aile modelleri yerine, dağılma sebepleri en aza indirgenen uzun ömürlü aile modelleri ortaya çıkıyor.
  4) Örtünmek fıtridir. Dinler örtünmeyi emretmese bile, hayatın kanunları örtünmeyi bütün insanlara emrediyor. Bu şekilde örtünme iklim ve coğrafi şartlara göre farklılık gösterse bile bütün insanlar hayat boyu bir şekilde örtünüyor.
  Örtü ikinci derimizdir. Onsuz bir insan düşünülemez. İnsanlar arasında örtünmenin tartışılan boyutu örtünelim mi, örtünmeyelim mi değildir, insanlar nerede ne oranda örtünmek gerektiğini tartışır.
  Ahlak anlayışı, kültürel yapı, insanın yaşı, aldığı eğitim, fiziki görünüşü ve inandığı din tartışmanın belirleyici unsurlarıdır.
  Bir Müslüman’ın hayatında bu konudaki birinci derece belirleyici unsur; İslam dinidir.
  İslam dinine göre bir Müslüman’ın inanmasının sonucu olarak düşünce dünyası şöyle şekillenir.
  Allah insanı ve ihtiyacı olan her şeyi yaratandır. Yaratmada gözün yerine, burnun yerini, kalbin şeklini, damarların uzunluğu, güneşin yakınlık ve uzaklığını belirleyen, yağmurun oranını, dünyanın dönüş hızını ve daha etrafımızdaki sayısız evren parçasının vazifesini belirleyen Allah’tır.
  Allah’ın belirleyici ve kanun koyucu olduğu bu sahalar, hiçbir insan ve bilim tarafından tartışılmaz, aksine “ne mükemmel yaratılmış” denerek taktir edilir.
  Bunun sonucu olarak bir Müslüman bütün evren üzerinde mükemmel bir şekilde kanun koyucu ve belirleyici olan Allah’a hayatı üzerinde öncelikli belirleyici ve kanun koyucu olarak kabul eder.
  Allah’a nasıl ibadet edeceğini kendi belirlemediği gibi, nasıl örtüneceğini de kendi belirlemez.
  Harika bir şekilde yaratılan bedenini, harika bir deriyle örten Allah’ı, derisinin üzerini örtmede birinci derece belirleyici kabul eder. 11. 11
  gozdek94
  Yeni Üye

  --->: bi soru

  Reklam  bence 2. si... mumsema kardeş orda arkadaş aslında doru söylüyor bu bizim yorumumuz sen kimseyi yorum yapmaya engelleyemezsin bu sadece bir görüştür ...

 12. 12
  mum
  Özel Üye
  Alıntı gozdek94 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bence 2. si... mumsema kardeş orda arkadaş aslında doru söylüyor bu bizim yorumumuz sen kimseyi yorum yapmaya engelleyemezsin bu sadece bir görüştür ...
  dini konularda her insanın kafasına göre yorum olursa milyonlarca/milyarlarca din çıkar ortaya.
  din birdir ve oda islamdır. kuralları da bellidir. Musluman olan bunlara inanmıştır. inanmayanın ise islam hakkında yorum yapma hakkı yoktur.
  safımız belli olsun


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi