ÂFİYET Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ÂFİYET Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  ÂFİYET Nedir?

  Reklam  ÂFİYET Nedir?

  Forum Alev
  ÂFİYET Nedir?
  1. Sağlık, sıhhat, bedende hastalık bulunmaması.
  Allahü teâlâdan âfiyet isteyiniz. Îmândan sonra âfiyetten daha büyük nîmet yoktur. (Hadîs-i şerîf-Müsned-i Ahmed bin Hanbel)
  Yâ Rabbî! Senden sıhhat ve âfiyet ve emânete hiyânet etmemek ve güzel ahlâk ve kadere rızâ göstermeyi istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Merhametin hakkı için bunları bana ver. (Hadîs-i şerîf-Edeb-ül-müfred)
  Dert ve belâ gelince, Allahü teâlâya sığınmalı, kurtarması ve âfiyet vermesi için duâ etmeli, O'na yalvarmalıdır. Allahü teâlâ duâ edenleri, sıhhat, selâmet ve âfiyet istiyenleri sever. (Ahmed Fârûkî)
  2. Günah işlememek.
  Yâ Rabbî! Bana ilim ver, hilm (yumuşaklık) ile zînetlendir. Takvâ (haramlardan sakınmak) ihsân eyle. Âfiyet ile beni zînetlendir. (Hadîs-i şerîf-Berîka)
  Büyüklerden biri, hep duâ eder, Allahü teâlâdan bir günlük âfiyet isterdi. Adamın biri bu zâta; "Sen hergün âfiyette değil misin?" dedi. "Allahü teâlâdan öyle bir gün istiyorum ki, sabahtan akşama kadar Allahü teâlâya hiçbir günah işlemiyeyim. Âfiyet le geçen gün böyle olur." buyurdu. (İmâm-ı Rabbânî)

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: ÂFİYET Nedir?

  Reklam  afiyet sağlık sıhhattir dua ederkende sıkça kullanılır örneğin allahım senden afiyet bol rızık isterim gibi yani allahım senden sağlık ve nimet isterim+ Yorum Gönder
afiyet nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi