BEYYİNE Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden BEYYİNE Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  BEYYİNE Nedir?

  Reklam  BEYYİNE Nedir?

  Forum Alev
  BEYYİNE Nedir?
  Açık delîl. 1. Kur'ân-ı kerîm. 
  Allahü teâlâ, Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki
  (Ey Mekkeliler! Bu kitâbı, Kur'ân-ı kerîmi) "Bizden evvel kitap yalnız iki taifeye (yahûdî ve hıristiyanlara) indirildi. Biz ise (konuştuğumuz dilde olmadığından) onu okumaktan gâfilleriz" dememeniz için yâhut; "Bize de kitab indirilseydi, muhakkak onlardan daha fazla hidâyete ererdik" dememeniz içindir. İşte size Rabbinizden (konuştuğunuz dilde) apaçık bir beyyine, bir hidâyet ve bir rahmet gelmiştir. Artık Allahü teâlânın âyetlerini inkâr eden ve onlardan yüz çevirenlerden daha zâlim kimdir?Elbette biz âyetlerimizden yüz çevirenleri, bu kabahatleri sebebiyle şiddetli bir azâb ile cezâlandıracağız. (En'âm sûresi 156-157) 
  2. Mûcize. 
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki
  Semûd (Kavmine) de kardeşleri Sâlih'i (gönderdik) . O, dedi ki Nedir? "Ey kavmim! Allahü teâlâya ibâdet edin. Sizin O'ndan başka hiç bir ilâhınız yoktur. İşte size, Rabbinizden (benim peygamberliğimi ve sözümün doğruluğunu gösteren) bir beyyine geldi (ki, Allahü teâlânın kudretiyle vâr olan) işte bu devedir. Onu (kendi hâline) bırakın, Allahü teâlânın arzında otlasın. Ona bir fenâlıkla dokunmayın ki, sonra acıklı bir azâba uğrarsınız." (A'râf sûresi 73) 
  3. Delil, şâhid. 
  Tevâtür (yalan üzerinde birleşmeleri aklen mümkün olmayan bir topluluğun verdikleri haber) ile bildirilenlere uymıyan beyyine kabûl olunmaz. (Ali Haydar Efendi) 
  4. Âdil olan iki erkek veya bir erkek ile iki kadın şâhid. 
  Beyyine müddeî (dâvâcı) içindir Yemin ise dâvâlıya âittir. (Hadîs-i şerîf-Câmi'us-Sagîr) 
  Allahü teâlânın hakkı bulunan bir günâhı işliyeni gören kimsenin, bir şâhid yanında ta'zîr (suçluyu sözle azarlama) yapması lâzımdır. Bir müslümana fâsık diyen kimsenin ta'zîr edilmesi; o müslümanın hakkının korunması içindir. Bir kimse, kendini, ta' zîrden kurtarması için beyyine ile sözünü isbât etmesi lâzımdır. (İbni- Âbidîn) 
  5. Peygamber efendimizin isimlerinden. (Bkz. Beyyine Sûresi)  2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: BEYYİNE Nedir?

  Reklam  kelime anlamı ayırmak ayrılmak uzaklaşmak uzaklaştırmak anlamlarındaki beyn yada açık seçik anlamlarındaki beyan kökünden gelen beyyine ; apaçık delil kesin belge demektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi